Fortsæt til indhold

Banko med overskud

Samfund
Erland Rasmussen

Et overskud på knap 60.000 kroner til julevelgørenhed blev det kontante udbytte, da 550 spilleglade Ry-borgere var bænkede ved banko-pladerne i hallen.
Det var Lions 43. julebanko, og herfra lyder det, at Lions Club igen i år vil uddele julepakker til borgere, som trænger til en opmuntring.
Trængte enkeltpersoner eller familier med ondt i juleøkonomien kan selv søge, ligesom deres bekendte også er velkomne til at sende en ansøgning.
Overskuddet vil også blive brugt til familier, der ikke har råd til at komme på ferie. Desuden vil Lions også støtte andre gode lokale formål.
Der var præmier for mere end 50.000 kroner til banko-arrangementet. Byens handlende og områdets erhvervsliv støttede igen massivt op om dagen med flotte præmier. Kvickly Ry gav gavekort for 5.000 kroner, Luna Sølv og Guld gav et flot ur til 3.995 kroner, mens Per Sandahl.dk gav et gavekort til cykelkøb på 2.500 kroner og meget mere.