Fortsæt til indhold

Det bruger plejepersonalet tiden på

Krav til dokumentation giver fast arbejde for plejepersonalet på Sophielund

Samfund
Arkiv

Dokumentation tager en stadig større del af tiden for plejepersonalet på kommunens ældrecentre. Hanne Svendsen, leder af Plejeboligerne Sophielund, beskriver her en typisk dag for plejepersonalet:

Medarbejderen møder ind og skal som noget af det første gå ind og læse journalnotater for at blive opdateret på beboerne samt adviseringer (beskeder i omsorgssystemet) fra kollegaerne. Det sker for at sikre, at medarbejderen ved, hvordan den enkle beboer har det, og om der er opgaver, der skal følges op på. (Sophielund har 60 beboere)
Opfølgninger kan være kontakt til læge, efterfølgende dokumentation af aftaler og planer i forhold til videre behandling, (gøres via systemet Medcom, eller mundtligt).
Medicindosering, dokumentation af den givende medicin, skiftning af sår, følgeskab til omsorgstandpleje, træning eller andet. Efterfølgende dokumentation af dette.
I løbet af dagen skal personalet rapportere observationer, ændringer, basale funktioner samt sikre at døgnplanerne er ajourført.
De skal videregive rapport og observationer til kollegaer, ved vagtskifte og som ‘advier' i kommunikation-systemet.

Handleplaner

Handleplaner skal dagligt følges op. Der skal sikres, at evalueringsdatoer efterleves, lukkes for store handleplaner, lave resumè og oprette nye.
Ved alle ændringer skal alle sygeplejefaglige helhedsvurderinger, handleplaner og døgnplaner evalueres/ændres.Det være sig medicindosering, ændring af medicin grundet ændret præparat, ny levering og medicinbestilling.
Ved ændringer i en beboers tilstand eller behandling, skal læge og pårørende kontaktes - og det skal dokumenteres.

Fødevarer

Fra Fødevarestyrelsen lyder dokumentationskravet, at alle køle- og fryseskabe skal måles og dokumenteres dagligt. (Sophieund har syv i alt)
Alle modtagede og åbnede varer skal dokumenteres ved påføring af labels med dato.
Den leverede mad fra Breeltekøkkenet skal ved levering måles og noteres ned..
Ved modtagelse af bestilte madvarer fra Hørkram skal disse ligeledes måles og noteres ned.
Al mad der varmes skal også måles og dokumenteres.