Fortsæt til indhold

Hedensted får hovedrollen i ny TV-serie

Dansk Ungdoms-tvserie skal filmes på Tørring Gymnasium. Optagelser starter i januar

Samfund
Jørgen Flindt

Hedensted High. Det er navnet på en kommende ungdoms-tvserie, som en endnu ukendt tv-kanal skal vise til foråret. Og stedet der skal danne ramme om serien er Tørring Gymnasium.
Det betyder, at der i januar rykker et tv-hold og skuespillere ind på skolen, og skolens elever måske ender som statister i serien.
Meldingen blev givet til skolens elever, da de onsdag havde frokostpause, og kantinene blev omdannet til en kæmpe jubelbrøl.
“Hvor er det da megafedt. Jeg har aldrig været i nærheden af sådanne optagelser før, og nu kommer det til ske her på skolen,” sagde Rikke Kjærgaard, der går i 2. G.
Hun og de andre piger ved det lange borde var, nå ja, ekstatiske ved udsigten til, at skuespillere som Sebastian Jessen (2900 Happiness) og Thomas Ernst (Hvidstensgruppen) kommer til skolen i Tørring.
Ved bordet sidder ud over Rikke også blandt andre Thea Christensen og Johanne Kristoffersen, også fra 2.G, og alle tre piger er klar til at melde sig som statister.
“Jo da. Det er vi da helt sikkert friske på,” sagde de og grinede højlydt.
Det er ikke sikkert, de bliver valgt som statister, men sikkert er det, at skolens skal omdannes til en blanding af almindelig gymnasium og location for et tv-hold med skuespillere, lysfolk, kameraer og hele pivtøjet.
“Det er da sejt, at det lige er vores skole, som er valgt. Og vi plejer nu ofte at blive lidt klemt mellem Rødkilde og Rosborg, men denne gang er det vores skole, der er i fokus,” sagde Johanne Kristoffersen.

Rundt i hele kommunen

Hedensted High er som nævnt navnet på den kommende tv-serie, og selvom Tørring dermed ikke er med i navnet, er det ikke kun Hedensted, der får den ekstra branding, som det vil give.
For der skal optages rundt i hele kommunen.
“Lige som vi gjorde med eksempelvis Ludvig og Julemanden, hvor vi samarbejdede med Hjørring Kommune og filmede rundt i kommunen, sådan bliver det også her. Vi er meget glade for samarbejde med Hedensted Kommune og Tørring Gymmnasium, der åbner døren for os. Gymnasiet er simpelthen helt perfekt. Da vi så stedet første gang, faldt alt i hak. Det er helt utroligt som det lige passede ind i de ting, vi har brug for. Blandt andet er dele af bygningen, vi kan lukke af og bruge. Og gangene på skolen. Jamen, de er bare helt perfekte til det, vi skal bruge,” fortalte Morten Urup fra Deluca Film.
Han er instruktør på den kommende serie.
Han fortalte videre, at serien bliver en slagskrimikomedie, der blandt andet udspiller sig på Hedensted High, hvor tre gymnasiedrenge er omdrejningspunktet. Især fordi den ene kommer af dage. Men hvordan og hvorfor?
Af andre skuespillere ses blandt andet Lars Bom og Carsten Bang som politibetjente.

Der var meget brede smil i Tørring , da pigerne, og en enkelt fyr, modtog budskabet: ’Jeres gymnasium bliver hovvedrollen i en ny dansk tv-serie. Og de kendte skuespillere gør klar til at tage til Tørring.

Planlægning

Når nu filmholdet rykker ind, så rykker eleverne ikke ud. Der skal stadig undervises på helt almindelig vis. Men det ser rektor Johannes Grønager nu ikke som et stort problem.
“Det er jo spændende i sig selv, og så er det jo med til at profilere gymnasiet. Så må vi tilrettelægge os efter det. Det er et spørgsmål om at planlægge sig ud af meget,” sagde han, og både han og pigerne ved det lange bord glæder sig at filmholdet rykker ind.
“Det bliver så vildt. Den havde jeg godt nok ikke set komme, da jeg tog i skole i morges, sagde Thea Christoffersen med et af de brede smil, der for tiden er mange af i Tørring.