Beskæring af Præstegårdshaven glæder far til overfaldet pige
En mindre lukket Præstegårdshave kan måske være med til at forhindre overfald, mener far til overfaldet pige
Den fredede Præstegårdshave i centrum af Birkerød er i løbet af december blevet beskåret så kraftigt, at det har fået den lokale afdeling af Danmarks Naturfredningsforening til at reagere. Et stort kastanjetræ er blevet fældet, og høje bøgehække er skåret ned i hoftehøjde, og dermed har haven mistet en stor del af sin karakteristiske lukkethed, som fredningen ellers sikrer, mener medlem af Danmarks Naturfredningsforening i Rudersdal Thomas Mogensen.
Overfaldsmand gemte sig
Det er dog ikke alle, der er utilfredse med kommunens beskæring af Præstegårdshaven. Jan Boesen er far til en pige, der blev overfaldet i haven tidligere på året, og han havde gerne set, at haven ikke var så tillukket dengang.
"Jeg tror, det havde betydet noget, for det er klart, at han (overfaldsmanden, red.) kom ikke ud af ingenting. Han har formentlig stået og skjult sig bag et træ og overfaldt min datter på et lille stykke sti," fortæller han og giver sin støtte til Præstegårdshavens nye udseende.
"Der er ikke nogen, der skal stå og gemme sig der, så vi hilser det velkommen fra vores synspunkt. Det er kun godt, og måske kunne man også overveje noget videoovervågning, så man kan fange den skiderik," siger Jan Boesen.
Forskellige interesser
Det er nemlig endnu ikke blevet opklaret, hvem der overfaldt Jan Boesens datter, og derfor er han meget interesseret i, at der bliver gjort alt for at forhindre fremtidige overfald i Præstegårdshaven. Også selvom det måtte genere Naturfredningsforeningen.
"Jeg kan godt se, at det er lidt voldsomt, men nu har vi jo forskellige indgangsvinkler til det, og Naturfredningsforeningen har sikkert heller ikke nogen, der bliver overfaldet i området," siger Jan Boesen.