Fortsæt til indhold

“Uden tørvene havde de ikke været her i dag”

Stenvad Mosebrugscenter fortæller historien om tørvene, Djurslands guld før i tiden

Samfund
Anette Bonde

Det var tørvene, der holdt Djursland oppe under krigen.
“Der var 276 ansatte, 27 selvstændige vognmænd kørte ud herfra, og 80 procent af Djurslands brændeforbrug blev dækket af tørvegravningen.”

Tørvene var levegrundlag

Carsten Jensen, daglig leder af Stenvad Mostbrugscenter, er overbevist om, at den historie centret formidler, er af uvurderlig værdi, både for nutidens borgere, der skal lære af den, og for den udvikling, der blev på Djursland.
“Tørvene har været SÅ vigtige for hele områdets levevilkår. Lige så vigtige som brunkullene var for Herning. De løftede Djursland arbejdsmæssigt på et meget svært tidspunkt..”
Derfor glæder det ham også, at Stenvad Mosebrugscenter er i opdrift og fremgang. For historiefortællingen er essentiel for alle mennesker.
“ Det er vigtigt, at også 10. klasse elever ved, hvad tørv var. Hvis ikke vi havde haft tørven, havde de ikke været her i dag. Deres bedsteforældre arbejdede i tørven - det var deres levegrundlag. ”
Carsten Jensen brænder for at fortælle den fælles historie.
“Uden vores fortid er vi ingenting. Så går vi rodløse rundt. Din fortid er grobund for din videre personlige udvikling og måde at agere i hverdagen på. Det er vores historie, der gør os til det, vi er i dag.”

Hjælperne Bo og Brian gør klar til sæsonstart 1. maj og bærer plantekasser på plads. I baggrunden daglig leder Carsten Jensen.

“Hjerl Hede nummer to”

Tidligere var Stenvad Mosebrugscenter både museum og kommunalt beskæftigelsesprojekt. I 2010 blev det lagt sammen med Allingåbro-attraktionen “Djursland for fuld Damp” (DffD) og den derværende stationsforstander Carsten Jensen fik også mosebrugscentret under sine vinger. Han er nu i fuld gang med at lancere det som en aktiv turistattraktion mere end som museum.
“Om ti år er vi Hjerl Hede nummer to med levende værksteder og stort aktivitetsniveau.”
Centret er godt på vej efter nogle lidt vanskelige overgangsår. Budgetterne overholdes, og antallet af besøgende er i markant fremgang. Politisk er der også en tro på centret.
“Politikerne har fået øjnene op for os og kan se at de får noget for pengene.”
En busfuld turister fra Horsens har netop været på besøg. Efterfølgende var der én af deltagerne, der holdt sin 70 års fødselsdag på Stenvad Mosebrugscenter.
“Når vi kan trække gæster til Norddjurs fra Kulturby Horsens, gør vi da noget rigtigt,” smiler Carsten Jensen.

Ny café og logo

Stenvad Mosebrugscenter lancerer til sæsonstart 1. maj en ny bemandet café i oldemor-stil. Det bliver med rødternede duge og Madam Blå og med servering af kaffe, kage, tørveplatte med mere.
Et nyt logo der giver associationer til huldremosefolk familieliv, mystik og grøde fortæller også om nye tider i det gamle mosebrug.

Blandt rekvisitterne på centret er også denne Long John-cykel, der kan ses i udstillingen.