Tine spreder lys på messen
Lysestøberi hjemme på gården og med på Kirial Messen
Tine Høgh har være lysestøber gennem mere end otte år. Hun har værksted hjemme på gården ved Grenaa, der er hendes mands familieslægsgård. Virksomheden er opkaldt efter den. Borupgaard Lys.
Hun har udviklet sin egen blanding af stearin, paraffin, hærder og en god væge, så lysene ikke soder og løber, og de brænder længe.
“Enhver lysestøber har sin egen personlige blanding.”
Starte som hobby
Tine Høgh startede for sjov og som en hobby i familiens køkken. Det greb om sig, og der blev indrettet værksted i den tidligere stald. For syv et halvt år siden åbnede hun en gårdsalgsbutik.
Den kørte i tre-fire år, indtil hun i 2011 åbnede butikken Pynt i Glesborg. Uden for turistsæsonen er der åbent fire dage om ugen, men om sommeren og op imod jul er der åbent alle dage. Ud over lys finder man her servietter, lysestager, blomster, tørklæder, smykker, småmøbler med mere.
Tine Høgh sælger mest sine stearinlys gennem sin egen butik samt på nettet, men også andre forhandlere har fået Borupgaard Lys på hylderne.
Hun tilbyder desuden kurser i lysstøberi. Det være sig både i form af gør-det-selv-pakker, og kurser hver onsdag fra uge 16 i butikken i Glesborg.