Fortsæt til indhold

Palles operation gik godt

Dødssyge Palle Hjelmsbo fra Vejlby har nu fået sin livsforlængende operation

Samfund
Kim S. Andersen

Mandag 28. april var en stor dag for Palle Hjelmsbo og hans pårørende. For dér fik den 48-årige ALS-ramte(En agressiv og dødelig nervecellesygdom, red.) mand fra Vejlby sin længe ventede livsforlængende operation på Respirationscenter Vest i Skejby.
Det fortæller Palle Hjelmsbos søster, Anni Hytting, til Lokalavisen.
"Palle har det rigtig godt. Inden operationen havde han svært ved at få varmen og havde tit blå fingre og næse, men efter han er blevet opereret, er der ingen problemer," siger hun.
Familien har ifølge Anni Hytting fået at vide, at Palle Hjelmsbos nuværende fire hjælpere er ved at blive uddannet til at kunne varetage respirator-assistance.
"Vi har fået at vide, at Palle skal være indlagt i to-tre uger, og så må vi se, hvad der så skal ske," siger Anni Hytting.
Det er nemlig endnu ikke fuldstændig fastlagt, hvilken hjælp, som Palle Hjelmsbo kommer hjem til.
Når han bliver udskrevet, vil Aarhus Kommune erstatte BPA-ordningen, hvor Hjelmsbo har sine egne hjælpere, med personlig pleje eller hjælp til ledsagelse fra kommunens personale. Men alt det ændrer sig, hvis Palle Hjelmsbos partsbisidder, Egon Hjelm, vinder ankesagen mod Aarhus Kommune i Ankestyrelsen. Men den sag er endnu ikke afgjort.

Palle Hjelmsbo med datteren Silke Toft Hjelmsbo. Privatfoto