Fortsæt til indhold

Vejle-borgmester frustreret over bagatelgrænse

Arne Sigtenbjerggaard (V) vil hellere bruge pengene på noget andet end dyre, besværlige EU-udbud

Samfund
Peter Friis Autzen

I løbet af de seneste tre år har Vejle Kommune brugt cirka 13,7 millioner kroner på at gennemføre mindst 84 EU-udbud.
Den udgift er borgmester Arne Sigtenbjerggaard (V) ked af.
“Jeg ville selvfølgelig meget hellere bruge pengene på noget andet,” siger han.
EU's regler forpligter kommunerne til at sende opgaver i EU-udbud, hvis opgavens samlede kontraktsum er større end 1,5 millioner kroner.
Udbudsproceduren er langvarig og administrativt tung. Kommunernes Landsforening har regnet ud, at kommunerne i gennemsnit bruger 489 kommunale arbejdstimer per udbud.
Sammenholdt med tal for lønrammer i de pågældende personalegrupper betyder det, at den gennemsnitlige udgift per udbud er på lige knap 163.000 kroner. Dertil kommer eksterne konsulenter og advokattimer.
Arne Sigtenbjerggaard er tilhænger af det europæiske fællesskab.
“Og jeg kan også godt se idéen i at holde åbne udbud, hvor alle i fællesskabet kan byde ind. Meeeen ... Det her er godt nok mange penge,” siger Vejle-borgmesteren og tilføjer:
“EU er blevet en bureaukratisk papir-tiger. Hvis du så nogle af mapperne ... Det er virkelig, virkelig bureaukratisk.”

Hvad er gevinsten?

Tal, som Lokalavisen Budstikken har fået aktindsigt i, viser, at Vejle Kommune har gennemført mindst 84 EU-udbud i årene 2011, 2012 og 2013.
Et af de primære formål med EU-udbud er at sikre en fair og åben konkurrence, hvor virksomheder kan byde ind med deres bedste produkt og bedste pris. Og kommunen vurderer da også, at anstrengelserne kaster besparelser af sig.
Det er vanskeligt at sætte præcise tal på besparelserne, men kommunen vurderer, at den årligt sparer 10 millioner kroner på de EU-udbud, der har med varer og tjenesteydelser at gøre.
Så besparelsen er altså større end udgiften. Men tallene kunne være langt bedre, mener Arne Sigtenbjerggaard.
“Hvis vi slap for at sende de mindste opgaver i udbud, kunne vi spare rigtig mange penge. Jeg håber, at de parlamentsmedlemmer, der vinder valget, kan hjælpe os med at få løftet bagatelgrænsen,” siger han.
Et andet formål med udbudsreglerne er at fremme firmaernes mulighed for at arbejde på tværs af landegrænserne. Men det sker bare ikke ret tit, viser erfaringerne i Vejle.
Hvor mange gange i løbet af disse tre år er det sket, at et udenlandsk firma har vundet et af Vejle Kommunes EU-udbud?

“Ikke en eneste gang. Det er aldrig sket. I hvert fald ikke i min tid, og jeg har da været her i nogle år,” siger Vejle Kommunes indkøbschef, Jacob Saxeskov.

“Man kan også købe det billige for dyrt, og jeg ville meget hellere bruge pengene på noget andet,” siger Arne Sigtenbjerggaard (V).