Fortsæt til indhold

Samarbejde skal sikre både handlende og butikker mod tyve

Politiet, Bilka, SlotsArkaderne og deres vagtfirma vil styrke indsatsen mod tyverier i og omkring SlotsArkaderne

Samfund
Mette Dolmer Thygesen

Det skal være trygt for os at handle i SlotsArkaderne i Hillerød, og butikstyvene skal jages væk.

Det er formålet med et nyt samarbejde mellem Nordsjællands Politi, SlotsArkaderne, Bilka og centrets vagtfirma, RC Security.

Aftalen sikrer, at flere betjente er til stede i centret, også i butikkerne, og at vagterne og politiet taler sammen om, hvor de holder ekstra øje i centret. Samtidig får både centrets butikker og de handlende gode råd om, hvordan man forebygger tyverier.

“Uanset hvor mange betjente vi har, kan vi ikke være alle steder på én gang. Derfor vil politiet generelt gerne lave nogle partnerskabsaftaler med både borgere og forretninger. Vi tror på, at der er større mulighed for at fange forbryderne og samtidig forebygge, at forbrydelserne sker,” siger stationschef fra Nordsjællands Politi, Freddy Bech Jensen.

For SlotsArkaderne handler det udelukkende om at skabe tryghed, lyder det fra centermanager Pia Lynggard, som er glad for, at politiet har taget initiativ til samarbejdet.

“Det er ikke, fordi vi har en særlig udfordring her i Hillerød. Jeg sidder også som centermanager i Helsingør, og der har vi præcis samme problem. Men det er altid godt at få fokus på butikstyveri og få skrevet en aftale ned og kigget hinanden i øjnene.”

Dobbelt så mange detektiver

Hos Bilka har de netop i alle deres butikker i landet fordoblet antallet af butiksdetektivtimer, således også i SlotsArkaderne i Hillerød.

“Vi har et stort svind på kædeniveau, så vi har nu to detektiver på arbejde på én gang, hvor der før kun var en,” siger personalechef i Bilka, Sandie Christiansen.

Hos Bilka er de glade for også at indgå i partnerskabsaftalen, og det er en god ide, at betjente vil være mere til stede i butikkerne, mener Sandie Christiansen:

“Hvis der går nogle 16-18-årige piger rundt i butikken med tanken om at stjæle, og samtidig ser en betjent i butikken, kan det være, de tænker en ekstra gang over, hvad konsekvenserne er”.

Aftalen skal forebygge butiks- og tricktyverier i og omkring SlotsArkaderne.

Alle på mærkerne

Tanken er, at sammen står parterne stærkere, fortæller Freddy Bech Jensen:

"Hvis alle er på mærkerne, tror vi på, det har en præventiv virkning. Så når vores øjne længere ud," siger han og peger på de lignende partnerskabsaftaler, som politiet har indgået med blandt andre flere kommuner, som kan sende smser ud til deres medarbejdere, med DSB omkring s-togstyverier og andre shoppingcentre som Sillebroen og Lyngby Storcenter.

Gode råd uddeles

SlotsArkaderne har samlet en række gode råd til forebyggelse af tyverier til deres butikker. Rådene formidles videre til centrets butikker og medarbejdere:

Gode råd til forebyggelse af tyveri:
-at ekspedienten ikke lægger kvitteringen i posen sammen med købet, men opfordrer kunderne til at lægge kvitteringen i deres pung/taske.
- at kunden skal huske at beskytte pinkoden
– at gøre kunden opmærksom på hvis taske eller andet er uhensigtsmæssigt åbnet.
- at gøre kunden opmærksom på ikke unødig fremvisning af kontanter.
- at være opmærksom ved prøverum, begræns antal personer og varer der tages med i prøverummet.
– at ekspedienten er imødekommende over for kunder, der ”bare kigger”. Det kan være med til at afværge et forkomment tyveri