Fortsæt til indhold

Hammel Handels bestyrelse handler

Opsagt aftale med tidligere handelschef giver nye muligheder, lyder det fra ny formand i Hammel Handel

Samfund
Kian Johansen

“Kunderne kommer ikke til at mærke forskellen, når vi sammen tager en tørn om arrangementer i Hammel by” sådan lyder det fra Hammel Handels nye formand, Pia Damsgaard Them der forleden kunne præsentere den nye bestyrelses visioner foran store dele af Hammel Handel under et møde forleden.
Det skete efter at den nye bestyrelse som en af de første handlinger valgte at fritstille nu tidligere handelschef Morten Vest. Ikke fordi han gjorde det dårligt, tværtimod, men man ønskede at ryste posen.

Favrskovs gavekort på vej

Der er ellers store ting på vej for kunderne, blandt andet barsler de tre handelsstandsforeninger i Favrskov, Hadsten, Hammel og Hinnerup med et fælles elektronisk gavekort som vil være tilgængelig senere på året.
Derudover står Hammel Handel også sammen om at præsentere et nyt bud på fælles åbningstider i Hammel by.
Enkelte butikker vil dog fravige de fælles åbningstider, de fleste med endnu længere åbningstider end de resterende butikker, så der er altid vil være noget at komme efter i Hammel.
Der vil ikke blive færre events og arrangementer i Hammel Handels regi, lød løftet fra Pia Damsgaard Them. Eventgrupper vil sørge for det meste, mens man vil hente ekstern hjælp på freelancebasis ind til visse arrangementer i løbet af året.

Samarbejde med netværk

En anden del af bestyrelsens nye strategi vil være et udbygget samarbejde med Hammel Erhvervsnetværk, som næstformand i Hammel Handel, Preben Christensen samtidig er formand for.
“Vi vil arbejde for at tiltrække flere virksomheder og butikker til Hammel gennem blandt andet markedsføring og hårdt benarbejde,” fortæller Pia Damsgaard Them.