Fortsæt til indhold

Hjælp til faldende børnetal fra Venstre og SF

Bemærket i Byrådet med børnetal og politikere med humor

Samfund
Kian Johansen

Byrødderne i Favrskov kan levere mere end blot floskler og politiske vendinger.
De har også humor. Det bør opleves live, hvilket overaskende mange faktisk gjorde sidste tirsdag. Måske mere for at høre om cykelstier end humor.
Eller for at se byrådssalens nye udseeende med nyt gulvtæppe, nye borde og en hulens masse elektronik, der på sigt skal sende byrådsmøderne live ud i cyberspace.
Ord er nogle gange fattige, så husk at se byrådsmødet online, når det bliver en mulighed til august.
Videre til de kække bemærkninger der af og til fyger gennem salen.

Om børnetal

Faldende børnetal i Favrskov kan løses på mange måder. I forbindelse med gennemgangen af Farvskov Kommunes udmærkede økonomi bemærkede Flemming Nørgaard (V) at faldende børnetal på kort sigt var godt for økonomien, alligevel så han gerne et stigende børnetal:
"Det må vi kunne arbejde på, på forskellige måder."
Bjarne Andersen (SF) supplerede senere hen:
"Vi i SF vil gerne hjælpe Venstre med børnetallet - jeg håber det gælder både for mænd og kvinder."

Cadeau. Gave

Nils Borring (S) misforstod i første omgang Niels Flades (S) roesende indlæg om, at økonomien og det gode arbejde med at lave forarbejdet i virkeligheden var en gave fra det tidligere byråd og kom med en indvending.
Det fik følgende stacatto-svar:
"Nej cadeau. Gave. Fransk. Det er fra det gamle byråd til det nye." lød det energisk fra Niels Flade Nielsen.
Nils Borring (S) fik også mulighed for at levere lidt sproglig action, mange nok ikke forbinder med politikere generelt:
"De giver os nogen med krabasken og vi får lidt stryg." Senere mente han, at ansøgningen til Cykelpuljen 2014 var nødt til at have noget Tju Bang i sig.

Festlige cykelstier

Lone Glarbo (V) fik følgende sætning flettet ind i beretningen om det specialiserede specialområde, hvor hun alvorsfuldt talte om at specialområdet var vigtigt og at man var gode til at redde...:
"Borgere der falder ned mellem to stole."
Lille pause. "Heldigvis ikke bogstaveligt."
Kurt Andreassen (V) fortalte om en ansøgning til Cykepuljen 2014 , der måske kunne give supercykelstier i Favrskov.
"Rasteplads, borde og bænke. En vandhane til at fylde dunkene. Jeg tror de nye cykelstier bliver festlige. Det er noget vi trænger til," lød det tørt.