Fortsæt til indhold

Morten Wieghorst ny cheftræner i AGF

Det bliver den 43-årige Morten Wieghorst, der skal stå i spidsen for AGF i de næste tre år

Samfund
Kim S. Andersen

Det bliver Morten Wieghorst, der bliver ny cheftræner i AGF. Han blev præsenteret til klapsalver klokken 11 i NRGi Park.
Den 43-årige træner og tidligere landsholdsspiller tiltræder med omgående virkning og har skrevet en tre-årig kontrakt.
Der er endnu ikke fundet nogen sportschef eller assistenttræner.
"Med Morten Wieghorst har vi sikret AGF en af landets største trænerkapaciteter. Morten har stået i spidsen for FC Nordsjælland og har frisk erfaring fra Premier League som assistenttræner for Michael Laudrup i Swansea. Morten står for seværdig og resultatorienteret fodbold. Han bliver en vigtig del af den samlede plan, som skal bringe AGF tilbage i Superligaen og på sigt i toppen af dansk fodbold," siger Lars Fournais, som er bestyrelsesformand for Aarhus Elite A/S.
"Morten Wieghorst har fodboldfilosofien, energien og lederkompetencerne, som gør ham til et nøgleelement i vores samlede turnaround for AGF. Morten har vist, at han kunne lykkes i Nordsjælland med klare visioner, en stærk organisation på og uden for banen og frem for alt vedholdende og hårdt arbejde," siger Fournais.

Morten Wieghorst glæder sig til at begynde for de hvide fra Fredensvang:
"AGF er en stor klub med stolte traditioner. Jeg er overbevist om, at vi kan føre klubben tilbage i Superligaen, men også etablere AGF som en fast aktør i toppen af dansk fodbold. Derfor har jeg med stor glæde sagt ja tak til opgaven, og ser frem til samarbejdet med de mange folk i og omkring klubben," siger Morten Wieghorst.