Så er alle huller boret - nu mangler der bare en festlig lejlighed
Låsby har fået sin nye flagallé
De borede huller en dag, de borede huller to dage, de borede huller mange dage.
Borgerne i Låsby vil kunne fejre store begivenheder i byen med maner, og det kræver en flagallé. Desværre er byens mere end 30 år gamle flagallé efterhånden noget nedslidt, og en ny koster knap 100.000 kroner.
Det har der heldigivs vist sig at være råd for. Nordea-fonden og Landdistrikstpuljen under Landsbysamvirket i Skanderborg Kommune har tilsammen lagt 55.000 kroner i en pulje, øremærket til nye flagstænger.
Resten har Låsby Borgerforening selv sparet gennem flere år og gennem salg af de gamle flagstænger.
Og her kommer hullerne ind i billedet. De nye glasfiberflagstænger har nemlig ikke samme diameter som de gamle. De er en smule mindre, og derfor har borgerforeningen været nødt til at bore nye huller og fylde de gamle op.
Det har der været stor opbakning til blandt de aktive borgere i byen, der ved fælles hjælp, flag-team for flag-team fra sidste i maj og frem til nu har gravet de 70 huller til den nye flagallé.