Familieløb gav overskud på 55.000 kroner
Knap 300 deltagere fra 5 til 80 år deltog i Lions Kildebjerg-Ry løb 14. juni
Knap 300 deltagere spurtede afsted i en god sags tjeneste, da Lions Club i Ry lørdag var vært for Kildebjerg-Ry Løbet. Yngste deltager var Oskar på fem, der gennemførte løbet i tiden 1 timer, 3 minutter og 48 sekunder, mens ældste deltager, 80-årige Aage Nielsen klarede den fem kilometer lange rute på 31 minutter og 5 sekunder.
"Det var en god dag helt uden uheld og kun nogle få problemer, som at nogen natten op til løbet havde flyttet rundt på pilene, men det blev heldigvis opdaget og fixet inden løbet startede," fortæller klubsekretær Karl-Erik Jørgensen fra Lions Club i Ry. Han oplyser, at løbet med det store fremmøde forventes at give et overskud omkring 55.000 kroner.
"De foreløbige opgørelse viser et overskud på cirka 55.000 kroner, som vi er meget glade og stolte af i Lions. Vi er glade for den store opbakning sponsorene igen gav et Lions-arrangement."
Overskuddet fra løbet går i år til ”Læger uden Grænser ”og til Ungdomsarbejdet i Ry.
Mange sponsorer havde meldt sig på banen med flotte præmier til løberne og til udtrækning blandt publikum.
"Vi er godt tilfredse. Nu er næste mål, at vi i 2015 skal nå op på mindst 400 deltagere. det tror vi på, er et opnåeligt mål. Vi skal have skolerne mere inddraget i såvel indsamlingsformål som deltagelse, men stadig holde fast i, at det er et lokalt familieløb for såvel publikum som løbere. Og ”Mini-løbet” skal afvikles uden stejle bakker," siger Karl-Erik Jørgensen.