Fortsæt til indhold

Hvert 5. Job indenfor medicinalområdet ligger i Region Sjælland Region Sjælland har omkring 18 procent af Danmarks samlede beskæftigelse inden for

Samfund
Arkiv

JOB Insulin, gigtmedicin, hospitalsudstyr, naturmedicin og piller i alle former og farver. Region Sjælland kan det hele.
Vores område er eminent til at producere og fremstille til hele medicinal- og farmaindustrien. Vi har 18% af arbejdspladserne, selvom vi kun udgør 11,2 af den private beskæftigelse.
- Danmark har nationalt en styrkepositioner inden for farma-, medicoområdet, hvor især farmaområdet klarer sig godt internationalt.
Knap en femtedel af landets samlede beskæftigelse inden for området arbejder i Region Sjælland, og det er rigtig positivt, for det er et område der virkelig skaber jobs, siger Jens Stenbæk regionsrådformand, Region Sjælland.
- Farma og medico er et afgørende erhverv for Region Sjælland. Vi har styrken inden for produktion på området og har igangsat flere initiativer som kan styrke produktionen, bl.a. BIOPRO. Det skal vi udnytte til at blive endnu stærkere. Det kan fx ske gennem spinn-offs fra de store virksomheder, udtaler Jens Stenbæk.
Ikke alene er der mange jobs i vores område, men det er også den branche, hvor virksomhederne er blandt de allermest produktive. Farma og Medico er det område, hvor vi tjener flest penge per medarbejder, faktisk er indtjeningen 32 % højere end gennemsnittets.
Desuden er branchen ikke så følsom over for konjunkturudsving, hvilket gør den ekstra attraktiv.
De 15 største virksomheder inden for farma og medico står for mindst 90 % af den samlede beskæftigelse. Virksomhederne er meget forskellige med meget forskellige produkter. Vi har altså få men store virksomheder.
Sammenligner man med de øvrige danske regioner fylder farma- og medicoområdet væsentligt mere i Region Sjælland end på Fyn og i Jylland.
Regionens farma/medico beskæftigelse er især koncentreret i de tre kommuner: Kalundborg (40 procent), Roskilde (17 procent) og Køge (15 procent), men også Holbæk, Odsherred og Lejre er godt med.
I alt er der 5.756 job inden for det her område. Langt den overvejende del af virksomhederne bag disse produktionsjobs er enten ejet af en international koncern, eller er en del af et større dansk selskab med hovedsæde i Københavnsområdet.
Novo Nordisk er det største spillere med 2.500 jobs, dernæst kommer William Cook Europe (650 jobs) og Fortitech Europe (500 jobs).
sl