“Det er meget svært at være pessimistisk”
Det Danske Musicalakademi i Fredericia fusionerer med de andre scenekunstuddannelser
“Det er en fantastisk mulighed for akademiet. Og for Fredericia,” siger Thomas Agerholm, der er konstitueret rektor på Det Danske Musicalakademi i Fredericia.
Det 14 år gamle akademi har opnået en lang række af sine mål og omtales internationalt som en af de allerbedste uddannelser indenfor scenekunst.
Men det kan blive endnu bedre. Og det bliver det med den fusion, der har været under forberedelse gennem længere tid.
“Vi bliver lagt sammen med teaterskolerne, som jo er fantastisk dygtige. Det vil betyde, at vi fremover har nye udviklingsmuligheder, nye sparringspartnere og nye mål. Der vil samtidig være en hel del praktiske ting, der bliver lettere. For eksempel vil vi lettere kunne deles om gæstelærere og skabe studiegrupper på tværs af uddannelserne,” siger Thomas Agerholm.
Endnu er detaljerne i fusionen ikke planlagt på plads. Men at der sker en fusion er sikkert som amen i kirken.
Stadig sin egen og sig selv
Selvom musicalakademiet fremover skal være en del af én samlet scenekunstuddannelse under Kulturministeriet, er der ingen grund til at frygte for akademiets selvstændighed.
“Ingen af de fusionerende uddannelser ønsker at blive hinanden. Tværtimod giver fusionen - og den tryghed, der ligger i at høre direkte under Kulturministeriet - mere frihed til at stå fast på de ting, vi gerne vil her i huset. Og på sigt kan det måske føre til en overbygning på uddannelsen. Altså så man ikke bare kan tage en bachelor- men også en master-grad her. Det vil være en fantastisk ting for Fredericia,” siger Thomas Agerholm.
Han afviser også enhver frygt for, at fusionen kan føre til, at akademiet forlader Fredericia.
“Det er tværtimod en del af idéen, at scenekunstuddannelserne skal ligge spredt ud i landet. De skal have en lokal forankring - hvilket vi blandt andet har gennem samarbejdet med Fredericia Teater. Og der skal være en lokal opbakning, hvilket vi ofte oplever at have,” siger han.
Thomas Agerholm er stolt af “sit” akademi - og af den status, akademiet vil få gennem fusionen.
“Vi har jo en målsætning, som måske er lidt er for sjov, men alligevel: Vi vil skabe en dansk broadway-stjerne. Og dét bliver i hvert fald ikke sværere i fremtiden. Det er meget svært at være pessimistisk med de muligheder, vi får i fremtiden,“ siger han.