Fortsæt til indhold

Bremse blokerede flytning

Konkurrencen om et gavekortet på 5000 kroner til IKEA er slut

Samfund
Christina S. Johansen

Vi har læst og læst alverdens sjove og skøre flytte-historier fra jer læsere.
Én fangede dog særligt vores opmærksomhed, og hun kan nu shoppe løs for 5000 kroner i den nye, gigantiske IKEA i Aarhus. Og vinderen er... Katrine M. Thygesen. Tillykke!
Nedenfor kan du læse et uddrag af hendes historie:

En helt umulig trailer

“Jeg var lige gået fra min kæreste gennem fem år og havde nu fundet den perfekte lille lejlighed midt i Aarhus.
Endelig kom flyttedagen. Jeg havde lånt min svigerindes fars boogietrailer. Når jeg ser tilbage, er det noget af det dummeste, jeg har gjort. Men traileren blev pakket, og bilen fik snuden vendt mod Aarhus. Vi kom godt fra start, men da vi måtte holde for rødt i det første lyskryds, vi mødte i Aarhus, blokerede bremsen på det ene hjul på traileren.
Traileren blev slæbt efter bilen over krydset og ind til siden. Bremsen var helt rustet til. Den store hammer blev fundet frem, og vi måtte banke rusten af bremsekablet. Ved næste lyskryds blokerede bremsen igen! Sådan gik det i hvert lyskryds hele vejen ind til banegården. Det tog en time at komme fra byskilt til banegården. Til september flytter jeg igen - til Aalborg for at læse.”