Vedbæk-villa nomineret til arkitekturpris
Stefan og Louise Skafdrup var længe om at finde det rigtige hus, da de skulle i gang med at bygge nyt. Men hos arkitekten Werner Mathies fra Danske Boligarkitekter fandt de det rigtige. Nu er deres hus sammen med to andre villaer nomineret til IdéPrisen 2
Stefan og Louise Skafdrup gik efter noget helt enkelt og funktionelt, da de for nogle år siden ledte med lys og lygte efter et typehus til deres grund på Fagerlunden i Vedbæk. Parret havde solgt deres gamle hus, men forinden havde de fået udstykket grunden i to. De var derfor klar til at gå i gang med at bygge et helt nyt hus til familien, der også tæller de tre døtre på 13, 11 og 7 år. De ledte længe, men da de besøgte arkitekten Werner Mathies’ svanemærkede hus, som han byggede til udstillingen ”Fremtidens parcelhus” i 2006, var de sikre i deres sag. Sådan skulle deres fremtidige hus også se ud. I dag er huset for længst taget i brug rettet, og nu er det også nomineret til IdéPrisen 2014. - Huset fungerer perfekt for os, og vi glæder os over det hver eneste dag, siger Stefan Skafdrup, der som ejendomsmægler er vant til at se mange huse.
Samarbejde mellem boligejer og arkitekt
IdéPrisen, der går ud på at hylde de gode idéer, som boligejere og arkitekter sammen udvikler, når der bygges om, til eller helt nyt. Prisen blev uddelt for første gang sidste år, hvor emnet var ombygninger af eksisterende hus, men i år er der udelukkende fokus på nybyggerier. Huset i Vedbæk konkurrerer således med to andre nybyggede villaer, en i Skødstrup ved Aarhus og en i Vanløse i København. Fælles for alle tre huse er, at de er tegnet af arkitekter, som er medlem af Danske Boligarkitekter.
To huse i ét
Huset i Vedbæk er på 219 kvadratmeter og opleves meget som to huse i ét. Mod vejen er facaden beklædt med den eksklusive Kulumba-sten, men man mod haven ser et helt andet hus. Her er facaden næsten udelukkende glaspartier, og fra både køkken og stue kan man træde direkte ud på en stor overdækket facade. Det brede udhæng beskytter huset mod overophedning om sommeren, men udnytter alligevel den passive varme fra solen om vinteren. Derfor og på grund af moderne, effektiv isolering er huset også billigt i drift.
Stem og vind
Afstemningen om IdéPrisen løber fra 24. juli og til og med 31. august. Gå ind på http://www.danskeboligarkitekter.dk/ideprisen/ og stem – samtidig deltager du i konkurrencen om 3x15.000 kroner til arkitekthjælp. En fagjury bestående af blandt andet arkitekter samt Holte-ejendomsmægleren Jesper Nielsen og Bo Bedres chefredaktør Erik Rimmer har nomineret de tre huse. Fagjuryens stemmer tæller 50 procent, mens de almindelige brugeres stemmer tæller den anden halvdel. Både vinderboligens ejere og arkitekten belønnes med en skulptur af den fynske billedkunstner Jens Ingvard Hansen, og derudover får boligejerne 25.000 kr.