Naturportal med guldkorn
Det er sommer. En tur ud i naturen. Inspiration? Et bud eller flere kommer her
I det netop udgivne nyhedsbrev fra Favrskov Kommunes Naturportal kan man finde spændende ting, hvis man vil ud på naturture.
Nyhederne kan man finde på kommunens hjemmeside.
En adresse er også: http://www.favrskov.dk/dokumenter/naturportal-nyhedsbrev-juli-2014.pdf
Tre ting falder i øjnene, hvis man bladrer lidt i den flotte folder.
Vandfugle i Vissing Enge
Vådområdeprojektet Vissing Enge blev indviet i oktober 2013. Vissing Enge er en del af statens vådområdeindsats, og derfor har Miljøministeriet postet 3,7 millioner kroner i projektet.
Med Vissing Enge handler det om at reducere udvaskningen af kvælstof og fosfor til sårbare vandområder. I Vissing Enge er grøfter og dræn derfor blevet afbrudt i projektområdet for at mindske afvandingen og skabe et mere vådt område. Det skulle gerne betyde, at der vil blive en permanent sø på cirka otte hektar.
Busbjerg med fugleedderkop
Favrskov Kommune afprøver nye metoder i forbindelse med naturplejen på Busbjerg. Udfordringen er at bekæmpe ørnebregne på de stærkt skrånende arealer. Og så skal der selvfølgelig tages hensyn til den nordlige fugleedderkop, som netop findes her i små huller i jorden. Naturplejen har blandt andet til formål at bekæmpe den dominerende og skyggende ørnebregne for at forbedre forholdene for fugleedderkoppen.
Planter ved Vejerslev Skov
Der er mange forskellige planter langs med Gudenåen ved Vejerslev Skov. Særligt bemærkelsesværdigt er de store bestande af kærmysse og kalmus. To arter, som tilhører Arum-familien. Desuden er der også blandt andet tykskulpet brøndkarse, vandpeberrod, bredbladet mærke, top star, kær star og eng forglemmigej – og så de giftige planter: gifttyde (som er i stort antal) og bittersød natskygge.