Frederiks Bar går tilbage til 1990’erne i nye lokaler
Morgenværtshuset genåbner 13. august efter en større ombygning
Nu kan festglade aarhusianere snart danse til den lyse morgen på Frederiks Bar.
13. august åbner morgenværtshuset efter en længere ombygning, hvor de nye ejere vil føre Frederiks Bar tyve år tilbage.
“Der bliver stadigvæk fest i tre etager, men den nye indretning går tilbage til 1990'erne med pub, forboldfesterne, fællessang, dans og rafleturnering,” siger Peter Mikkelsen, som sammen med Christoffer Schmidt for et par måneder siden købte Frederiks Bar.
De håber, at det nye Frederiks Bar vil tiltrække mange forskellige typer mennesker.
“Der har været restauration her i over tyve år og her er plads til både jurastuderende og håndværkere,” siger Peter Mikkelsen, som også er medejer af Bernhardt Natklub.
På det nye morgenværtshus bliver der fest i tre etager. I stueetagen bliver der pub, mens der på 1. sal er dans og DJ. 2. sal åbner først til december og her bliver der lounge-stemning med chesterfieldmøbler og pejs, som man kan leje til fødselsdage eller polterabend.
Når Frederiks Bar åbner 13. august er der reception i fire dage.
Åbningstiden er fra onsdag til lørdag fra klokken 20.00 til 06.00 om morgenen.