Gode gennemprøvede opskrifter fra køkkenskriveren
Dorthe Lyk, Danhostel Gjerrild, har udgivet et opskriftshæfte
“Morgenmad eller brunchbuffet. Gode ideer, opskrifter og ferieminder fra Dorthes køkken”. Sådan lyder teksten på forsiden af det hæfte, som Danhostel Gjerrild, alias Gjerri.ld Vandrerhjem, netop har udgivet.
Ud i verden
“Vi vil gerne fortælle om vandrerhjemmet, hvor vi jo prioriterer god mad. Og ved at lave et opskriftshæfte, kommer vi jo ud i verden med noget, som folk gider at gemme. Der er også mange gæster, der spørger efter opskrifterne”, smiler Dorthe Lyk, der har leveret dem.
Alle opskrifter er på retter, som gæsterne kan finde i morgensmads- og brunchbuffeten. Som udgang i hæftet takker Dorthe Lyk da også de mange gæster, der har spist sig igennem forsøgene samt stamgæsterne for ærlig og konstruktiv kritik.
I hæftet finder man for eksempel opskrifter på honningristet müsli, rugbrød, langsomme morgenboller, citrusmarmelade, hindbærsyltetøj, pandekager og mange andre delikate ting til en god start på dagen.
“Vælg dine råvarer med omhu”, skriver hun også.
“Køb mælk fra en ko på græs. Æg fra en høne, der har fået lov at tage et støvbad i solen og selv fundet en del af sin mad. Frugt og grønt, der har fået rent vand og naturlig gødning. Så bliver jeg glad, og kærligheden vil følge dig helt ud i køkkenet. Og mad der er lavet med kærlighed - ja, det kan smages.”
Støttet af LAG-Djursland
Hæftet udkom mandag 7. juli. Det udkom med støtte fra LAG-Djursland som en del af projektet “Fra overnatningssted anno 1973 til lokalt forankret grønt kursus- og feriecenter anno 2013”.
Torben Leth Andersen, der driver vandrerhjemmet sammen med Dorthe Lyk, forklarer, at stedet skal moderniseres og i højere grad være til helårsbrug. Der er blevet energirenoveret, sat nye vinduer i, lavet nye toiletter, lavet ny mellemgang, nye møbler, pudset vægget op, lavet et ekstra kursuslokale, og der er kommet nye aktiviteter til som petanque, cykler med mere og lavet ny markedsføring.
“Vi vil gøre vandrerhjemmet så fleksibelt, så det også er attraktivt ud over sommersæsonen.”
Green Key og økologi
De to vandrerhjemsværter er godt i gang med at skærpe stedets grønne profil. På forsiden af opskriftshæftet kan man således læse, at stedet har Green Key, turismens internationale miljømærke, og det økologiske spisemærke i sølv. Det betyder, at køkkenet serverer mellem 60 og 90 procent økologisk mad.
Torben Leth Andersen gør opmærksom på, at vandrerhjemmet i Gjerrild er det eneste spisested med overnatning vest for Storebælt, der har det økologiske spisemærke i sølv.