Fortsæt til indhold

Region Midts 110 nye Falck-ambulancer til Hinnerup

Falck i Hinnerup skal i efteråret gøre klargøre de nye køretøjer til hele Region Midtjylland

Samfund
Michael Wulff

Mange bilister på Århusvej i Hinnerup vest for Aarhus gør store øjne i denne tid, når de passerer Falck-stationen.
Hele 15 funklende nye ambulancer er linet op, mens de venter på at blive sat i drift i Region Midtjyllands område. I alt vil 110 ambulancer i de næste par måneder komme forbi Hinnerup på ladet af autotransportere.
“Vi har valgt at klargøre ambulancerne her, fordi det er let for vognmændende at komme hertil via motorvejen,” fortæller Falck-leder i ambulancetjenesten Region Midt Henrik Rytter Christensen.

Falck-stationen i Hinnerup med masser af nye - og indtil videre tomme - ambulancer.

Tre køretøjer om dagen

Han kan fra sit skrivebord på Falck-stationen i Hinnerup se de mange ambulancer, som fra 1. oktober skal pakkes op i et dagligt flow på tre køretøjer per dag. Den 1. december skal de sidste køretøjer være klar på stationerne i det midtjyske, hvor en ny fem-årig kontrakt med regionen træder i kraft.
“Ambulancerne er tomme indvendig nu, men de eksisterende ambulancer kommer hertil, og så skifter vi udstyret over.”

Den store lysbro på taget er på de nye ambulancer skiftet ud med de traditionelle blå blinklys.

Radio monteres i Søften

Ambulancerne, der er uden nummerplader endnu, er bygget i Polen og foreløbig klargjort i Kolding og Vejle, inden turen til Hinnerup.
“De får radioer monteret hos Radiocom i Søften. Det er regionens leverandør på det område,” siger Henrik Rytter Christensen.