Fortsæt til indhold

10 kunstnere sætter havnen til debat

Måske bliver det for dyrt og pænt i Aarhus Ø? Kunstnere minder om at huske det grimme på Aarhus Havn

Samfund
Louise Nyvang Burmeister

Aarhus skal endelig ikke gøre som London.
Det mener Kunstnergruppen Havnevæsenets Venner, der for øjeblikket præsenterer udstillingen 'Port 14'.
Gruppen af billedkunstnere har eksisteret i godt to år, og er nu klar med deres første udstilling.
10 kunstnerne giver gennem meget forskellige værker hver deres bud på, hvordan havnen, byen og mennesket hænger sammen.
Ifølge Hanne Munk, der er en af udstillerne, er skræmme-eksemplet London.
“Det gik galt, da man i London for 15-20 år siden vil udnytte havnearealet til beboelse. Det man byggede blev ikke særligt menneskeligt,” mener billedkunstneren.
Noget lignende er måske ved at ske i Aarhus.
“Om projektet med at skabe en ny bydel på havnen lykkes i Aarhus, ved vi endnu ikke. Men lige nu er det kaotisk. Det bliver meget stort og meget vindomsust. Vi som billedkunstnere har et andet syn på tingene end arkitekter, erhvervsfolk og politikere. Vi ser i højere grad sprækkerne,” siger Hanne Munk.
Med sprækkerne mener hun de områder, som ikke er planlagt på tegninger, men som vokser frem, når folk bruger området. F.eks. gamle og slidt skurvognsmiljøer.
“Byen river ned og bygger nyt. Og det er jo godt. Men vi skal passe på, at det ikke bliver så pænt og dyrt, at det kun er de rige, der har råd til at bo der,” siger Hanne Munk.

Tårn og flydeskulptur

'Port 14' består af både installationer, fotoprojektioner, skulpturer, street art, et tårn, man kan komme op i, og en flydende skulptur, som man kan blive sejlet ud til.
“Havnen, som vi kender den, er jo i høj grad ved at forsvinde. Vi laver en rute hvor man kan opdage nogle af de sprækker, man måske ellers ikke lægger mærke til. F.eks. de mange arbejdende dernede som nu forsvinder. Man kan få et glimt af de spor, som de efterlader,” siger Hanne Munk.
Kunstnergruppen laver den 31. august og den 3. september guidede ture rundt i udstillingen.
Og så planlægger de flere udstillinger på havnen i fremtiden.
“Havnen er et væsen, tænker vi. Men er det en glubsk hund eller en sød kat? Vi kommer også fremover til at forholde os til, hvad der sker på havnen med kærlige og kritiske kommentarer,” siger Hanne Munk.