Fortsæt til indhold

Tagbyggeri behøver ikke være forbundet med risiko

Når tagkonstruktionen kan bygges på jorden og derefter løftes på plads med en kran, får det stor økonomisk betydning, ligesom at sikkerheden er langt højere.

Samfund
Af Søren Lindquist

BYGGERI Byggefirmaet Saabyg fra Regstrup på Sjælland tilbyder alt inden for byggeri: lige fra total- og hovedentreprise til kloak-, jord- og betonarbejde, murer- og tørmerarbejde samt belægningsarbejde.
De har gennem mere end 50 år stået bag opførelsen af meget forskelligt byggeri som fx. butik, kontor og lager, sports- og idrætshaller, erhvervsejendomme og enfamiliehuse.
Og hér har man virkelig fået øjnene op for ideen i at bygge tagkonstruktioner på jorden og derefter løfte dem på plads på bygning med en mobilkran.
- Dels spares der en masse tid, som jo har betydning for hvad det ender med at koste kunden, dels er sikkerheden langt højere, da man helt undgår risikoen for faldulykker, mens det står på, siger Saabyg's direktør Charlotte Saabye.
Saabyg er forhandler af byggesystemet Astron, der er Europas største producent af stålbyggesystemer. Og systemet udmærker sig ved at være yderst fleksibelt, så bygherren kan få det tilpasset ned til mindste detalje, fuldstændig som man vil have det.
Samtidig kan der laves meget store frit spænd - op til 100 meter - hvilket betyder at man kan bygge fx. meget store produktions- eller lagerbyggerier, der er helt søjlefri. Det er dog kun når der skal bygges stort, at Astron systemet anvendes, da det produceres i Luxembourg. Er det mindre byggerier kan det ikke betale sig pga fragtomkostninger, og i de tilfælde er det danske stålkonstruktioner der anvendes.

Stormskader har fyldt meget i 2014

Det er dog ikke så meget nybyggeri man har været optaget af hos Saabyg i 2014.
- Vi har i år haft rigtig mange renoveringsopgaver efter stormskaderne i slutningen af 2013.
Senest har vi fx. færdiggjort renoveringen af et sommerhus i Odden, der var stærkt medtaget af en stormflodsskade. Der stod 20 cm vand i hele huset, så det var en værre omgang for husejeren, som nu heldigvis kan glæde sig over et flot resultat efter renoveringen, fortæller hun.
Direktøren forventer ikke det helt store opsving i den nærmeste fremtid. Hun glæder sig i stedet over, at man har klaret sig igennem krisen ved at sprede sig over en bred kam af ydelser inden for byggeriet.
- Heldigvis peger pilen jo nu den rigtige vej, så vi har da al mulig grund til at se positivt på fremtiden, siger Charlotte Saabye.

Saabyg har i mere end 50 år stået bag opførelsen af meget forskelligt byggeri som fx. dette, hvor stålkassetterne på facaden på det endelige byggeri er klippet og bukket på Saabyg's eget værksted af 16 tons plan plader.