Fortsæt til indhold

Centervagt bidt i hånden under røveri

Et butikstyveri udviklede sig torsdag til et røveri og en bilflugt, hvor en centervagt blev slæbt 20 meter hen ad jorden

Samfund
Kenneth Tanzer

To kvinder på henholdsvis 20 og 18 år blev torsdag aften fundet og anholdt på en adresse i Tåstrup - sigtet for røveri i Egedal Center.
Tidligere på dagen, nærmere betegnet klokken 16.58, slog den ene af de to kvinder til mod tøjbutikken Charlotte i Stenløse.
På et tøjstativ udenfor butikken løb kvinden væk med to trøjer. Det blev spottet af centervagten, som straks løb efter pigen, der flygtede ud til parkeringspladsen.
Her kastede hun sig ind på bagsædet af en bil, hvor hendes medgerningsmand sad bag rattet og hurtigt fik startet bilen. Centervagten nåede at gribe fat i rattet gennem sideruden, mens han blev slæbt 15-20 meter hen ad jorden.

Måtte give slip

Butikstyven på bagsædet valgte derefter at læne sig ind over føreren og bide centervagten i hånden, så han til sidst måtte give slip på rattet.
Nu er de to unge kvinder anholdt og kan se frem til en røveri-straf.