Bilsalget er kickstartet hos P.M. Olsen as
Efter at man i en længere periode har solgt langt flest mikrobiler, er der nu igen også salg i de lidt større biler. Og når der samtidig sælges flere biler kan man næsten tale om en kickstart af bilsalget hos forhandleren i Slagelse, med fire mærker under
UDVIKLING Bilforhandleren P.M. Olsen as på Ndr. Ringgade i Slagelse forhandler ikke mindre end fire mærker i forretningen: Opel, Nissan, Mazda og Citroën. og hos Adm. direktør Jess Andersen er der ingen t tvivl om, at netop den store bredde på udbudssiden er en stor styrke for forretningen.
Vi har dedikerede sælgere på alle fire mærker, så kunderne får altid den helt rette vejledning og service af en mærkespecialist, når de kigger på et særligt mærke i forretningen, forklarer han.
Og Jess Andersen glæder sig over, at bilsalget på det seneste har været stigende såvel på nye som brugte biler. Samtidig kan han konstatere, at der er et meget større flow af kunder hver dag i forretningen, hvilket han anser som et andet positivt tegn.
Det er helt tydeligt, at både privatkunden og erhvervskunden begynder at røre på sig nu. Under finanskrisen udsatte mange bilkøbet, og det har jo opbygget et opsparet behov der ser ud til at blive indfriet nu.
Så vi kan håbe på, at vi kommer tilbage til "normaltilstande" med en frekvens for bilkøb der er mere naturlig, nu da opsvinget har bidt sig fast, siger Jess Andersen.
- I går solgte vi fx. 9 biler, og det er længe siden vi har prøvet det. En kunde sagde til mig, "det er jo næsten som at være på en biludstilling, at komme her.
Der er så mange forskellige mærker under samme tag, og mange forskellige modeller at sammenligne med". Det bekræfter mig naturligvis i, at det er en god ide at kunne tilbyde kunderne et bredt et program, både hvad angår mærker, men også modeller, siger Jess Andersen.
Nyt Opel koncepthus på vej
Hos P.M. Olsen er man netop gået i jorden for at lave en tilbygning til udstillingen på 400m2.
Den skal rumme et Opel Koncepthus, hvor kunderne allerede om få måneder kan opleve Opels modelprogram i et helt særligt koncepthus. Noget man naturligvis glæder sig til at vise frem hos P.M. Olsen as.
Forrygende start for Nissan
Det nyeste mærke i forretningen er Nissan, som man startede forhandlingen af pr. 1. maj d.å.. Og det har været en forrygende start mærket har fået i forretningen.
- Timingen var helt perfekt, for vi indledte med at præsentere den nye Nissan Qashqai, dernæst den nye Juke og senest den nye X-trail, og de har alle solgt rigtig godt, siger Jess Andersen og tilføjer:
- og nu kan vi så glæde os til at arbejde med hele Nissans el-bils program, som snart skydes i gang, det bliver rigtig spændende.
Jess Andersen glæder sig til et spændende efterår, der således både byder på indvielse af det nye Opel Koncetphus og med travlhed hos sælgerne med at betjene forretningens privat- og erhvervskunder.
- Jeg har store forventninger til efteråret, og foreløbig har vi bestemt fået en god kickstart efter sommeren, siger han.