Fortsæt til indhold

SDU satsede på entreprenørskab fra start

Nye studerende på erhvervsøkonomi blev kastet lige ud i studiet. Fra første dag skulle de udvikle forretningsideer og komme med indspark til lokale virksomheder.

Samfund
Arkiv

UDDANNELSE Da 820 nye studerende den 1. september mødte ind på Syddansk Universitet for at starte deres studier i erhvervsøkonomi, ventede der dem en anderledes studiestart.
De studerende fik stillet en konkret og faglig udfordring, de skulle løse i teams i løbet af den første uge.
- Vi valgte at kaste de studerende lige ud i deres nye studie, så de fra starten bliver vænnet til at tænke i entreprenørskab og forretningsideer og får blik for nye forretningsområder, og om de er rentable, siger Torben Bager, som er tovholder på introforløbet og direktør for universitetets IDEA Entrepreneurship Centre.
Introforløbet giver en forsmag på de erhvervsøkonomiske fag, som de studerende skal lære under deres uddannelse. Og så får de knyttet relationer til deres medstuderende.

Ideer skal være realiserbare

Den opgave, de studerende skulle løse, var konkret. Udfordringen var stillet i samarbejde med lokale virksomheder og offentlige organisationer, der søger kreative, rentable og realiserbare forslag til, hvordan de kan udvikle sig.
Efter en uges arbejde blev forretningsideerne præsenteres for virksomheden, og holdet bag den bedste idé kunne kåres.
I Slagelse mødte de 260 nye studerende ind til en spændende udfordring med byen som det centrale omdrejningspunkt.
De skulle i mindre grupper udvikle det bedste forretningskoncept til en af de tre uudnyttede bygninger i byen – det være sig Posthuset, Godset og Pladsen i nærområdet til Universitetet. Udfordringen blev stillet af Anna Ingemand Petersen ved Slagelse Kommune.
Hele ugen blev de studerende introduceret til nye begreber og teorier inden for innovation, iværksætteri og forretningsudvikling. Alle værktøjer skulle bruges i arbejdet med at finde netop den idé, som Slagelse Kommune ser potentiale i at arbejde videre med.
De studerende skulle ikke blot tænke innovativt og finde den gode idé. De skulle også undersøge, om der er et marked for ideen, og om det kan hænge sammen økonomisk. Og det mindset er nyttigt under og ikke mindst efter studiet.

Entreprenørskab i højsædet

Syddansk Universitet har stort fokus på forskning og undervisning i entreprenørskab som led i at skabe flere jobs, forklarer Torben Bager.
- Entreprenørskab bliver stadig vigtigere på arbejdsmarkedet i dag. Uanset om du vil starte din egen virksomhed eller bliver ansat i en eksisterende virksomhed, så er evnen til at tænke innovativt og til at udvikle ideer afgørende for at tilføre vækst og innovation, siger han.
Det var tredje år, at introforløbet kørte efter denne model i SDU's campusbyer Odense, Slagelse, Kolding, Esbjerg og Sønderborg.
sl