Socialdemokratiet har fundet sin nye borgmesterkandidat
Socialdemokratiet i Norddjurs har søndag aften afsluttet anden runde af urstemningen om at bliver partiets borgmesterkandidat til kommunalvalget i 2025.
Det bliver Allan Gjersbøl Jørgensen, der skal forsøge at generobre borgmesterposten, efter Socialdemokratiet i november 2021 tabte den til Venstres Kasper Bjerregaard.
På sin facebookside skriver Allan Gjersbøl Jørgensen:
»Jeg er nok engang meget beæret og bevæget over at et stort flertal af Socialdemokratiets mange medlemmer har valgt mig som borgmesterkandidat! Mange tak til alle medlemmer, både dem som har stemt på andre, på mig eller slet ikke stemt . Nu skal vi sammen skabe et stærkt hold og fællesskab, som er klar til næste valg i 2025. Jeg vil gøre mit bedste for, at efterleve den tillid og tro som medlemmerne har vist mig. Jeg vil sammen med S-gruppen i Norddjurs Kommunalbestyrelse og alle vores medlemmer møde borgerne på en lyttende måde og forsøge at sætte en socialdemokratisk retning på de politiske områder,« lyder det fra Allan Gjersbøl Jørgensen.
Det var ikke nogen overraskelse, at det endte med at blive netop Gjersbøl Jørgensen, der skal forsøge at føre depechen videre for partiets mangeårige borgmester Jan Petersen.
Ved første runde af urstemningen, som blev afsluttet midt i april, manglede Allan Gjersbøl Jørgensen blot tre procent af stemmerne for allerede da at være udråbt som ny borgmesterkandidat.
Tilbage i anden runde af urafstemningen var Anette Ruby Liebe og Karoline Bergkvist Søgaard, som havde fået langt færre stemmer, og da den sidste kandidat Bent Klim Johansen ikke længere var i betragtning i anden runde, tegnede der sig et klart billede af, at resultatet måtte falde ud til Alle Gjersbøl Jørgensens fordel.
Allan Gjersbøl Jørgensen er i øjeblikket i gang med sin fjerde periode i kommunalbestyrelsen, hvor han i indeværende valgperiode besidder posten som formand for kultur- og fritidsudvalget.