Fortsæt til indhold

Tidligere FC Djursland spillere back in town

Martin Thorhauge og Patrick Nielsen er tilbage på Grenaa Stadion lørdag eftermiddag, når Randers FC besøger FC Djursland

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

To tidligere elever på den nu hedengangne Hessel Fodbolskole, Patrick Nielsen og Martin Thorhauge, tropper op på deres gamle hjemmebane, Grenaa Stadion, lørdag eftermiddag.
Begge er en del af Randers FCs talentrup som leverer hovedparten af spillerne til Randers Frejas Danmarksseriehold.
Patrick Nielsen, der stammer fra Horsens, viste målform, da Randers FC i weekenden slog Hjørring med hele 5-1. De fire af målene var signeret Patrick Nielsen.
Det sidste blev scoret af det måske største fodboldtalent af alle i Randers FC-truppen, den meget boldbegavede Kasper Lynge Nielsen.
Også et andet lokalt fodboldtalent er sikkert med i Grenaa, nemlig Henrik Borup, der har en fortid i Vivild IF.
Randers FCs talenttrup består i efteråret 2014 af følgende:

  1. Alexander Nybo
  2. Martin Jørgensen
  3. Rasmus Lander
  4. Daniel Lundholm
  5. Christian Dybkjær
  6. Gökcan Kaya
  7. Martin Thorhauge
  8. Kasper Lynge
  9. Martin Jørgensen
  10. Patrick Nielsen
  11. Rasmus Cramer
  12. Jesper Pedersen
  13. Henrik Borup

Målmanden Alexander Nybo og forsvarsspilleren Gökcan Kaya var med på Randers FCs superligamandskab i denne uges pokalkamp mod Danmarksserieholdet Kolding B, som kronjyderne vandt med 7-1.
Nybo, der har flere U19 landskamp på bagen og kommer fra ungdomstid i Sønderhald IF, sad på bænken hele kampen, mens Gökcan Kaya blev skiftet ind til debut i det 62. minut, og bagefter fik ros af chefen Colin Todd: "Göckan Kaya kom ind i anden halvleg og viste sin unikke evne til at aflevere præcist og hurtigt."