Europas hjerte slår i Tyskland
En af Danmarks fremmeste Tysklandkendere helt ind til marv og ben, Per Øhrgaard, forelæser om Tyskland på Rønde Højskole
Den franske forfatterinde Germaine de Staël kaldte i 1813 Tyskland for "Europas hjerte."
En titel som professor dr.phil. og Tysklandskender Per Øhrgaard, Copenhagen Business School, også brugte som overskrift på sit eassy i bogform fra 2009 om Tyskland fra 1945 og frem tiludgivelsesåret.
Per Øhrgaard giver i bogen et overblik over perioden fra den tyske kapitulation i maj 45 til finanskrisens følger i 2009 med nedslag om den tyske deling og dens forhistorie, omgangen med den vanskelige fortid, DDR og Berlinmuren, 68-oprøret, RAF-terrorismen og det i 1990 genforenede Tyskland.
Tirsdag 23. september holder Per Øhrgaard en forelæsning på Rønde Højskole om Tyskland med stor fokus på landets nuværende situation og rolle ikke mindst i Europa.
Forelæsningen finder sted på Rønde Højskole tirsdag 23. september fra klokken 19.30 til 21.30.
Det er Syddjurs Folkeuniversitet, der inviterer.