Fortsæt til indhold

Ordblinde skal videre i teksten

Over en million danskere læser og skriver så dårligt, at det giver problemer på jobbet – og i fritiden. Den teknologiske udvikling stiller nye krav til de medarbejdere, som har svært ved at læse og skrive. En ny landsdækkende kampagne sætter fokus på muli

Samfund
Arkiv

Ordblind En million danskere er enten ordblinde eller så læse- og stavesvage, at det udfordrer dem i deres dagligdag. Arbejdsmarkedsstyrelsen har derfor lanceret kampagnen ”Videre i teksten”, som sætter fokus på uddannelsesmuligheder for ordblinde, IT-redskaber og nedbrydelse af tabuer og fordomme om ordblindhed. Næsten alle danskere i arbejde læser eller skriver i forbindelse med deres job, og derfor er det helt basalt at kunne læse, skrive og regne for både ledige og folk i job. Samtidig stiller den teknologiske udvikling hele tiden nye krav. Mange af dem, som har svært ved at læse og skrive i generation +40 og derover, har undgået computeren, fordi det kræver, at man kan læse og skrive. Og hvorfor dog selv opsøge nederlagene, har mange tænkt. Men det er netop de nye IT-værktøjer og undervisning, der er vejen frem. Der er kommet mange nye støtte-læse- og skriveprogrammer, som på mange måder gør det nemmere for dem, som har problemer med at læse og skrive. Som en ordblind siger: ”Før var computeren noget, jeg gik en lang bue udenom. Nu kan jeg ikke undvære min computer og smartphone. Den har givet mig min frihed, så nu er jeg ikke længere afhængig af andres hjælp til at få læst tekster op eller skrevet breve.”

Videre i teksten med IT og undervisning

Den landsdækkende informationskampagne ”Videre i teksten”, som Arbejdsmarkedsstyrelsen står bag, sætter fokus på nye muligheder for ordblinde og andre, som har svært ved at læse og skrive. Kampagnens formål er at motivere til at udforske de nye muligheder, som findes i form af IT og undervisning. På den måde er der ikke noget hokus pokus i kampagnens budskaber. Formålet med kampagnen er også at motivere både medarbejdere, arbejdspladser, tillidsrepræsentanter og netværk, så de er med til at hjælpe andre videre i teksten. Mange i denne gruppe føler sig særligt sårbare ved arbejdsløshed og ved omstillinger i virksomhederne. Mange frygter at ryge ud af arbejdsmarkedet, og derfor tør de ikke fortælle, at de har vanskeligheder med at læse og skrive. Kampagnen bruger ”rigtige” mennesker som rollemodeller. De er ordblinde eller har svært ved at læse eller skrive af anden grund. Fælles for lægen Louise, lufthavnsoperatøren Tommy, den jobsøgende Anne Lise og den studerende Frederik er, at de ikke vil lade deres skrive- og læseudfordringer blokere for at komme videre.