Jægerspris vartegn smuldrer
Den gamle mølle i Jægerspris er måske snart en saga blot. I hvert fald hvis ikke der kommer nye kræfter til, som kan holde den ved lige
"Hvem vil overtage pasningen af vores gamle mølle", sådan spørger formand for møllen Asger Mansted.
Den 83-årige Mansted er en særdeles frisk herre. Men alting må have en ende. Og selvom han betragter sig selv som i fin form, så synes han alligevel, at tiden er inde til, at andre yngre kræfter gerne må overtage arbejdet med at passe den gamle mølle, der har stået som byens vartegn i Jægerspris siden 1855.
Daværende Jægerspris kommune købte møllen fra Frederik Den Syvendes Stiftelse i tresserne med den klausul, at der var 'påtaleret', hvis ikke møllen blev passet ordentligt. Og hvis kommunen en dag skulle ønske at afhænde ejendommen, skulle stiftelsen have købstilbuddet, pris: 13.500 kroner.
"Så får vi ikke nye, friske kræfter til at passe møllen, og såfremt Frederikssund Kommune vil sælge møllen, så kan Stiftelsen få en mølle for 13.500 kroner. Min personlige vurdering er, at den er fem mio kroner værd," siger Asger Mansted.
Han håber af gode grunde ikke, at det kommer så vidt. Men hvor der tidligere var et decideret mølleudvalg med 6-8 frivillige, så er der i dag to mænd på hhv 69 og 70 år som passer møllen. Og selvom viljen er til stede, så slår kræfterne ikke til længere, ej heller for Masted som i sin tid blev spurgt, om han ville stå som tovholder for pasningen af Møllen.
Møllen skal repareres
Der er ifølge Mansted brugt mange penge gennem de senere år på reparation af møllen. De er blandt andet kommet ind via donationer. Penge til reparationer vil der også i fremtiden blive brug for.
"Taget, eller hatten som den kaldes, trænger til at blive repareret, møllen skal også males," fortæller Mansted. I følge ham kan man ved brug af frivillig arbejdskraft male møllen for omkring 30.000 kroner. Noget dyrere vil det koste at ordne taget.
"Jeg håber, at vi kan få samlet så mange hænder, at vi kan få sat skik på møllen," siger Mansted.
Sker det ikke, hvad så?"
"Så vil jeg være nødt til at aflevere nøglerne til Frederikssund Kommune. Så må jeg sige, at det var så det. Men det vil ærgre mig grusomt."
Er man interesseret i et fritidsjob i Jægerspris Mølle, kan Asger Mansted kontaktes på tlf: 47531356.
Fakta:
Jægerspris Mølle blev opført i 1854.
Møllen er en af de største i Danmark og har hørt under Jægerspris Slot. Iflg. rygterne har den måske leveret mel til Kong Frederik den VII og Grevinde Danner.
Man kan besøge Jægerspris Mølle i særlige åbningstider.
Møllen er bygget på kampesten. Der er en gennemkørsel, hvor bønderne kørte kornet ind. Er vinden god, kan man se hvordan kornet bliver malet til mel.
Møllen bliver også benyttet til bryllupper, klassearrangementer og frimaskovture.