Fortsæt til indhold

Lancerer ny suppe, steg og is app

Samfund
Jacob Nielsen

Kapelmester Jan Glæsel, som også er kendt som grillmester og kogebogsforfatter, fusionerer nu sine store passioner, musik og mad, i et nyt projekt, der rammer lige ind i de kommende konfirmations- og bryllupsmåneder fyldt med suppe, steg, is og festsange.
Glæsel har udviklet en app til tablet og smartphone, så man slipper for pinlige situationer, hvor festsange enten bliver startet i forkert toneart og tempo eller, hvor gæsterne slet ikke kender melodien, der skal synges efter.
Glæsels mobilsapp, der lanceres 1. marts, bliver verdens første interaktive pianist.
Til selve festen kan man fremover gribe sin smartphone eller tablet, gå ind på hjemmesiden festklaveret.dk og vælge imellem over 600 forskellige melodier som "I En Kælder Sort Som Kul", "Hammer Hammer Fedt", "ReSeppten", "Smuk Som Et Stjerneskud" osv. Når melodien er fundet og betalt, hentes den automatisk ned på mobilen med præcis det antal vers der er brug for. Mobilen forbindes herefter til musikanlægget, den interaktive pianist sørger for resten, og på den måde redder Glæsel festen.