Lars Løkke har lært af møgsager
Tidligere borgmester i Rudersdal, Erik Fabrin, opfordrer V-baglandet til ro og mener Lars Løkke Rasmussen har lært af sine "møgsager"
Tirsdag holder Venstre et allerede stærkt omtalt hovedbestyrelsesmøde, og mange fra Venstres bagland har udtalt sig offentligt og kritisk om Lars Løkke Rasmussen. Den tidligere statsminister får støtte fra Erik Fabrin, skriver Jyllands-Posten.
Erik Fabrin, tidligere borgmester i Rudersdal Kommune og tidligere formand for Kommunernes Landsforening, maner nu til besindighed i baglandet.
De lokale partiforeninger bør tænke sig om, siger Erik Fabrin, der mener, at de kritiske meldinger fra flere partiforeninger er skadelige for partiet. Lars Løkke Rasmussen, der er en dygtig politiker, understreger Erik Fabrin.
"Han har haft nogle møgsager, som han også har lært af, og det skal ikke være medlemsdemokratiet, som bruges til at puste til en ledelseskrise. Jeg vil opfordre til, at man tænker på partiet. Lars Løkke er manden, som kan bringe os igennem det her", siger Erik Fabrin til Ritzau.
Venstre-formanden er i vælten på grund af blandt andet sagerne om partiets tøjindkøb og en ferierejse til Mallorca, der blev betalt af partiet. Tirsdag aften holder Venstre hovedbestyrelsesmøde, hvor det forventes, at formandsskabet afgøres.