Lars Muhl står bag gratis healing-tilbud
Nu kan aarhusianerne få glæde af Lars Muhls arbejde gennem organisationen Hearts & Hands, der tilbyder gratis healing og streethealing til alle interesserede
Musiker og forfatter Lars Muhl har fået en bemærkelsesværdig placering på Watkins' liste over de 100 spirituelt mest indflydelsesrige personer i 2014. Nu kan aarhusianerne få glæde af Lars Muhls arbejde gennem organisationen Hearts & Hands, der tilbyder gratis healing og streethealing til alle interesserede.
Lars Muhl, der blandt andet er kendt som musiker og forfatter til de populære bøger i Gralstrilogien, stiftede i 2003 hjælpeorganisationen Hearts & Hands. Tanken var at støtte op om nogle af de kræftpatienter, Lars Muhl mødte gennem sit arbejde som terapeut.
"Hearts & Hands blev skabt ud fra et behov, jeg så hos flere af mine kræftramte klienter. Mange af dem søgte hjælp i det, vi kan kalde det komplementerende behandlingssystem, men havde enten ikke penge til at få den hjælp, de havde brug for, eller endte med at købe sig fattige hos de alternative behandlere. Derfor gik jeg sammen med flere andre terapeuter om skabe Hearts & Hands og tilbuddet om gratis healing," siger Lars Muhl i en pressemeddelelse.
I Aarhus arrangerer Hearts & Hands gratis healing hver mandag aften, og alle er velkomne uanset livssituation og religiøs overbevisning. Også raske mennesker er velkomne, for ifølge Lars Muhl kan healing være en god hjælp, ligegyldigt hvilke udfordringer man tumler med i sit liv.
"Når du modtager healing, får du ikke altid det, du gerne vil have, men jeg er overbevist om, at du får det, du har brug for. Ifølge de tilbagemeldinger, vi får, er det meget forskelligt, hvad folk får ud af at besøge Hearts & Hands, men vi hører fra rigtig mange, at de oplever en form for fred og på den ene eller anden måde får hjælp til den proces, de er i," siger Lars Muhl.
Hearts & Hands igen klar med streethealing til aarhusianerne i februar blev Lars Muhl kåret som en af de 100 mest indflydelsesrige spirituelle mennesker i verden. Det har givet flere udenlandske henvendelser til Hearts & Hands, der også tilbyder fjernhealing. Sidste år forsøgte Hearts & Hands sig desuden med streethealing på Skt. Knuds Torv i Aarhus, hvilket var en stor succes.
"Efter ganske kort tid stod der 50 mennesker i kø for at blive healet, så vi har tænkt os at gentage succesen her i maj og juni. Streethealing ligger mit hjerte meget nært, fordi vores terapeuter på den måde kommer ud og står til rådighed lige der, hvor der er et behov for det. Og når vi healer, er vi jo så heldige, at vi ikke behøver noget særligt udstyr, men principielt kan arbejde fra en bænk i parken," siger Lars Muhl.
Hearts & Hands har planlagt streethealing klokken 15-16 den 12. og 26. juni, hvis vejret tillader det.