"Jeg kan ikke leve af det - men dø"
Hillerød Kræmmermarked blev torsdag skudt i gang - blandt andet med tårnspringeren Holger Lundberg
Torsdag eftermiddag åbnede året Hillerød Kræmmermarked. Efter åbningstalen af borgmester Dorte Meldgaard, uddeling af året kræmmerpris til fodbolddrengene fra Alsønderup årgang 2007/2008 og en afsluttende bemærkning fra Peter Loop, alias Flaske-Peter, var der lidt godt at spise og drikke til det inviterede VIP-publikum.
Tårnspringer
Men allerede en halv time efter at åbningsreceptionen var overstået, var publikum kørt i stilling til et af kræmmermarkedets mest spektakulære numre, det dødsensfarlige tårnspring, udført af vovehalsen Holger Lundberg fra 20 meters højde, fra en lift og ned i en bunke papkasser.
Springet lykkedes, men der var meget stille blandt publikum da den 56-årige tårnspringer kastede sig ud i luften og svævede to sekunder inden han med et brag smadrede nogen af flyttekasserne, der var stablet i tre lag.
"Jeg sprang første gang i 1991, hvor springet blev vist i det daværende tv-program Eleva2eren. Derefter rejste jeg de efterfølgende år land og rige rundt med mit tårnspring. Men så ebbede det langsom ud. Men så blev jeg sidste år kontaktet af Ankers Tivoli, der godt ville have mig med på deres tur rundt i Danmark. Men nu springer jeg kun de tre spring her i Hillerød, så er det slut med tårnspring for mig", siger Holger Lundberg og fortsætter:
Tidligere faldskærmsspringer
"Jeg er tidligere faldskærmsspringer. Bland mine da værende lidelsesfælder var der et par stykker der ville prøve at kaste sig ud fra tårnet. Men her fandt jeg ikke min eventuelle afløser. Efter et par spring, turde de ikke mere. På dit spørgsmål om det er farligt og om jeg kan leve af det, kan jeg kun sige, at jeg ikke kan leve af det - men dø. Og så kan jeg ikke blive forsikret mod død eller ulykke", siger Holger Lundberg med et stor smil på læben.
Du kan endnu nå at se tårnspringeren Holger Lundberg der kaster sig ud fra tårnet lørdag klokken 17 og 19 på Hillerød Kræmmermarked.