Fortsæt til indhold

Minigardere er i søgeren

Hinnerup Garden åbner døren 14. januar

Samfund
Arkiv

Hinnerup Garden er igen på udkig efter nye medlemmer.
“Det er især de mindste fra 1. til 3. klassetrin, vi er på jagt efter,” siger garderleder Stine Friis.
“Der kræver ingen forkundskaber at starte i garden og instrumentet kan lånes gratis” siger hun.
“Og vi har besluttet, at de nye medlemmer kan spille gratis det første kvartal. Det er derfor helt uden udgifter at lade børnene prøve at være med for at finde ud af om det er noget for dem”.
Se TV:
Trommekorpset varmer op før koncert (2011)
Også det meget berømte trommekorps ønsker sig nye medlemmer. Derfor kan interesserede kigge ind på Rønbækskolens musiktorv tirsdag 14. Januar, hvor der kan prøves instrumenter og høres meget mere om gardens virke, herunder udlandsrejsen til sommer.

Sådan ser det ud, når garden holder øveweekend. Her er emnet en teamtur til junglen. På billedet ses turisterne. Privatfoto

Unikt fællesskab

Medlemmerne i garden er hovedsageligt i alderen 9-25 år. Men der er efterhånden også en del ældre medlemmer. De fleste bliver nemlig så glade for at være med i garden, at de ikke kan finde ud af at stoppe igen.
“Vi har derfor et helt unikt fællesskab, hvor både børn og voksne er sammen om det at spille musik” fortæller garderleder Stine Friis.
“Det er ikke mange fritidsinteresser, som kan tilbyde dette”.
Stine Friis har denne lille bøn til forældrene:
“Vi oplever desværre, at mange børn har lyst til at prøve, men ikke får lov af deres forældre. Primært fordi forældrene ikke ved ret meget om, hvad vi tilbyder. Vi håber derfor, at tilbuddet om et gratis kvartal gør, at flere vil prøve at give deres børn muligheden,” siger garderlederen.
Der kan læses mere om garden på hinnerupgarden.dk.

Og når det er helt seriøst til DM. Privatfoto