Fortsæt til indhold

De er altid på poterne - i morgen gælder det DM

Fem piger fra Skanderborg-Odder Center for uddannelse sikrede sig en klar førsteplads ved regionsmesterskabet i entreprenørskab. Onsdag 6. februar er de klar til at gentage successen ved Danmarksmesterskabet i Odense

Samfund
Grethe Bo Madsen

“Vi er altid på poterne,” kommer det kækt fra Nadine Iversen, Trine Nedergaard Pedersen, Emmelie Eriksen, Maria Møller Rasmussen og Nadia Damgaard Olesen fra Skanderborg-Odder Center for uddannelse.
For nylig sikrede de unge piger sig førstepladsen, da der blev afholdt regionsmesterskab i entreprenørskab for unge, Young Enterprise, med deres unikke forretningskoncept om en børnehave på klippekortsbasis for hunde.
Førstepladsen kom i hus, efter at de fem havde begejstret dommerene og scoret 425 point uf af 480 mulige.
“Vi havde hørt om, at man i USA og England havde dagpleje for hunde, så vi satte os for at undersøge markedet herhjemme. Det viste sig, at der faktisk er stor efterspørgsel efter pasningsmuligheder til hunde. Ikke hver dag, men når man som hundeejer ind imellem ved, at man skal være længe væk en enkelt dag. Det brugte vi som udgangspunkt,” forklarer Trine.

Vil gerne være selvstændig

“Vi har så lavet et koncept, hvor man kombinerer pasningen med leg, socialisering og træning af hunden, og hvor der også er mulighed for at tilbyde pelspleje,” supplerer Nadia og Maria.
Selvom pigerne ikke har konkrete planer om at føre hundebørnehaven ud i livet, er de alle fem fascineret af tanken om selv at skabe deres fremtidige arbejdsplads.

Selvtillidsboost

“Jeg leger meget med tanken om at blive selvstændig, og det må også gerne være noget med dyr. Præcis hvad, er jeg ikke helt afklaret med, men det kunne godt være, jeg endte med at åbne en dyrehandel en dag, “ fortæller Trine.
“At blive regionsmestre giver et ordentligt selvtillidsboost. Jeg tror, vi alle er blevet lidt mere hooked på tanken om engang at starte op som selvstændige,” konstaterer Nadia, der har en drøm om at starte egen virksomhed uddanne som make-up artist.
Også Maria leger med tanken om en dag at blive selvstændig.
“Det er svært lige nu at pege på et bestemt område, men det giver blod på tanden, at vi vandt regionsmesterskabet. Det føles lidt mere inden for rækkevidde at skabe sit eget. Jeg vil gerne arbejde med noget kreativt, og det kunne godt være som dekoratør,” fortæller hun.