“Torvehaller i storcenter er fejlplacerede”
Hans Peter Hagens stod bag torvehallerne på Israels Plads. Han mener, at torvehaller i Hillerød Storcenter vil gå imod principperne for torvehandel - samt at butikkerne i Hillerød midtby bør frygte for det ny center
Torvehaller, der ligger midt i et indkøbscenter, har intet at gøre med torvehaller i den traditionelle forstand.
Det mener arkitekt Hans Peter Hagens. Han er arkitekten bag Torvehallerne på Israels Plads i København og har siden slutningen af 1990'erne beskæftiget sig indgående med torvehaller og deres roller i byer verden over.
Og han er meget kritisk over for tanken om torvehaller i et kommende Hillerød Storcenter på Møllebrogrunden ved Herredsvejen - torvehaller, der ellers er blevet sammenlignet med hans projekt, der efter 14 års planlægning blev åbnet på Københavns gamle grønttorv i september 2011.
Man skal falde over haller
"Det er fuldstændigt afgørende, at torvehaller ligger i et bycentrum. Sådan er det over hele verden. En torvehal er en byrumsfunktion, og den skal ikke ligge i byens periferi i et indkøbscenter. Folk skal nærmest falde over torvehallen. Man skal være ude at gå i centrum og så pludselig passere og blive draget ind. Det projekt, der er skitseret i Hillerød, er ikke en klassisk torvehal. Den ligger ikke i en bymidte, og den ligger i et indkøbscen ter. Den store forskel er, at en torvehal åbner sig mod byen, mens et indkøbscenter er bygget til, at folk skal ankomme i bil, opholde sig i centeret og køre bort igen. Der er meget stor forskel på, om man bygger noget, som folk skal komme forbi til fods og lade sig lokke til at bruge, eller om man bygger noget, man skal køre til", siger Hans Peter Hagens.
"Samtidig skal en torvehal også have udendørs handelsarealer. Det er en magnet for folk, og det er med til at drage dem ind i torvehallerne. Et butikscenter lukker sig om sig selv, mens en torvehal er noget, man kan slentre igennem."
Midt på en p-plads
Hans Peter Hagens tror ikke på den kombination, der lægges op til fra såvel kommune som fra bygherren M. Goldschmidt Holding: At centeret er anbragt så tæt på byen, at kunderne også vil blive lokket ind til Hillerøds centrum.
"Når man kigger på prospekterne er der kæmpe parkeringspladser ved Hillerød Storcenter. Det åbner ikke for, at man promenerer, men for at man kører til centeret. Det undrer mig, at jeg læser, at det skal minde om torvehallerne i København. Hvorfor Søren har bygherren så ikke kontaktet os, der faktisk ved noget om det."
Forstår butikkernes frygt
Hans Peter Hagens mener, at Hillerød Storcenter vil være til skade for bymidten
"Jeg bliver helt trist til mode, når jeg læser, at de butikker, der er tilbage i Hillerød, er bekymrede over det nye center. Det kan jeg ved Gud godt forstå, at de er. Det har de meget god grund til at være. Det er dybt gammeldags at lave et storcenter på den måde. Det har lagt mange danske bykerner øde. I Sverige har man lavet den slags store handelscentre uden for centrum efter amerikansk forbillede. Det affolker bykernerne, der kommer til at ligge øde hen om aftenen. Det giver utryghed og hærværk, og så skal kommunerne bruge penge på at rette op på de problemer."
Hans Peter Hagens mener også, at der hviler en kæmpe opgave på kommunens skuldre.
"Det er meget vigtigt, at lokalplanen bliver meget detaljeret, både med hensyn til maksimalstørrelser på boder og med hensyn til ejerskab, så det ikke blot udvikler sig til en stor dagligvareforretning, hvor alle boder har en ejer.
Lav torvehal i centrum
Hillerød Storcenter er vedtaget og skal ifølge bygherren nok blive bygget. Men det bør være uden torvehaller, mener Hans Peter Hagens.
"Hvis kommunen gerne vil gøre noget godt for butikslivet, skal man lægge torvefunktionen i bykernen. Så kan man have et center i periferien, der kan leve sit eget liv. Men kommunen skal være en meget aktiv del af en sådan planlægning. Man skal tilgodese det lokale butiksliv. Jeg er ikke i tvivl om, at man ville kunne få en torvehal til at fungere i Hillerød. Det vil være oplagt, Hillerød har et opland, der producerer regionale fødevarer og farmers markets er meget oppe i tiden. Det vil bare være meget afgørende, at man både har udendørs og indendørs marked. Der er helt klassiske spilleregler for, hvordan man skal skrue en velfungerende torvehal sammen", siger arkitekten, der senet har været i australske Melbourne for at lave forslag til en torvehal.
Hillerød fortjener det
"Der er også et turistmæssigt aspekt i en torveplads. Hillerød har mange attraktioner, og folk vil også komme ned til en torvehal, hvis den ligger i den gamle bymidte. Folk har en romantisk tendens, som man nok har undervurderet de seneste årtier. Det er de nære, menneskelige værdier, der tiltaler folk", siger Hans Peter Hagens og understreger, at han alene blander sig i debatten ud fra sin indgående interesse for emnet.
"Jeg udtaler mig ikke for at blande mig i en anden bys anliggender. Men jeg ved, hvor meget en velfungerende torvehal kan gavne en by, og det fortjener en by som Hillerød."
Læs borgmester Dorte Meldgaard og projektdirektør Ulrik Bebes kommentarer til kritikken HER