Slået bevidstløs af tre drenge
En 19-årig kvinde som mandag eftermiddag havde snøret løbeskoene, fik sig en løbetur hun sikkert sent vil glemme.
Hun skulle netop til at passere tre store drenge der stod på en sti ved Møllevej i Jægerspris, da de råbte hende an. De spurgte, om hun havde en mobil, som de kunne låne.
Til dette svarede kvinden nej, hvorefter drengene så spurgte om vejen til Brugsen. Det fik kvinden til at standse op, og imens hun forklarede dem vejen til Brugsen, slog en af drengene hende på tindingen med en knytnæve.
Det var så eftertrykkeligt, at hun mistede bevidstheden.
Da hun igen kom til sig selv, så hun, at alle lynlåse i hendes løbetøj var lynet op.
Politiet formoder, at de tre drenge har gennemsøgt hendes tøj for ting af værdi, og bagefter er stukket af.
En pårørende til den unge - og efter alt at dømme stærkt chokerede kvinde - anmeldte efterfølgende episoden til Nordsjællands Politi. De betegner episoden som et forsøg på røveri.
Ifølge kvindens oplysninger til politiet vurderer hun de tre drenge til at være i alderen 13 til 16 år.