Fortsæt til indhold

Skejby-virksomhed investerer 20 millioner

LaserTryk.dk køber dyr trykmaskine, der skåner miljøet mærkbart

Samfund
Kim S. Andersen

I flere år har vækst været synonym med Skejby-virksomheden LaserTryk.dk, og det har nu fået firmaet til at investere over 20 millioner kroner i en ny trykmaskine, der øger kapaciteten med 80 procent og skåner miljøet mærkbart.
Normalt er investeringer ikke det, der står øverst på dagsordenen for landets trykkerivirksomheder, men hos LaserTryk.dk går man mod tendensen. Her har man lige lagt en ordre på en helt ny tysk trykmaskine.

Mere trykkapacitet

“Vi har længe haft et behov for mere trykkapacitet. I takt med, at vores forretning er vokset og vokset, er vores nuværende maskiner blevet mere og mere pressede, og derfor var det naturligt at investere i den nye maskine. Vi forventer at få 80 procent større kapacitet med den nye maskine, idet vi også beholder en af de gamle maskiner,” forklarer Anders Grønborg, der er direktør hos LaserTryk.dk.
Sammen med den nye maskine regner Anders Grønborg også med, at virksomheden kan være med til at skåne miljøet på flere måder.

Den nye maskine vejer 70 tons, og LaserTryk.dk er det første europæiske trykkeri, der har investeret i dette stykke finmekanik.

Minimerer forurening

“Vi vil gerne være med til at gøre vores for at minimere forureningen mest muligt, og i vores branche kan der være en del at hente ved at tænke bæredygtighed og en grøn profil ind i forretningen, forklarer han og fortsætter:
“Derfor har det været vigtigt for os, at maskinen minimerer vores strømforbrug med 100.000-150.000 kilowatt-timer, eller hvad der svarer til 20-30 husstandes årlige elforbrug. Samtidig bruger vi 5-6.000 ark papir mindre om dagen, fordi maskinen hurtigere bliver indstillet rigtigt i forhold til eksempelvis farver. Det svarer til, at vi bruger 500 kilo papir mindre om dagen. I forhold til ældre trykmaskiner svarer strømbesparelsen på den nye maskine til 25 procent, mens papirbesparelsen til makulatur er cirka 50 procent i forhold til traditionelle maskiner.”