Sprudlende Simi Jan tog publikum med storm
Det blev en aften med humør og alvor, da TV2-korrespondenten var i InSide mandag aften.
Et par hundrede var mødt frem mandag aften for at møde Simi Jan. Mest kendt fra Pakistan- og Afghanistan-reportagerne. Reporteren fortalte om, hvor primitivt arbejdsforholdene kan være i marken. Et ensomt job. At være pige i et så mandsdomineret samfund giver også specielle situationer. Simi Jan har sagt nej til flere ægteskabstilbud. Også til at blive kone nummer to.
Det sort-hvide skræller også hurtigt af, når man kommer tæt på. En universitetsuddannet mor er stolt af, at den ene af hendes sønner er frihedskæmper. Den anden søn lægger tværtimod ikke skjul på, at broderen er blevet hjernevasket af taleban.
For en uge siden kom Simi hjem fra et besøg i Kabul. Hendes stamrestaurant var bombarderet. Ejeren og mange, hun kendte, var dræbt. Ufarligt er jobbet ikke.