Tilsyn afslører "alvorlige fejl og mangler" på Hillerøds plejehjem
Plejehjemmet Lions Park får hårde ord med på vejen efter embedslægens tilsyn
Fem af Hillerød Kommunes seks plejehjem havde fejl og mangler, da Sundhedsstyrelsen sidste år var på uanmeldt tilsyn. Det fremgår af referatet fra seneste møde i seniorudvalget.
Lions Park har fået prædikatet "alvorlige fejl og mangler," mens det for Skanselyets vedkommende er "fejl og mangler, som indebærer risiko for patientsikkerheden." De øvrige steder havde fejlene og manglerne kun meget ringe risiko for patientsikkerheden.
"Når man får de her bemærkninger, er opgaven at lave en handleplan. Den undersøger vi og følger op. Tingene skal være i orden," siger formand for seniorudvalget Bente Claudi (K).
Både kommunen selv og Sundhedsstyrelsen (embedslægen) gennemfører et årligt tilsyn med Hillerød Kommunes seks plejehjem.
"Jeg hæfter mig ved, at vores egne tilsyn viser, at vores plejecentre er velfungerende, og at der er trygge rammer for vores beboere. Beboerne siger, de får den hjælp, de har brug for, og at de er trygge ved at bo der," siger Bente Claudi.
Alvorlige fejl på uanmeldte plejehjemsbesøg
Sundhedsstyrelsens uanmeldte besøg fandt sted i april måned 2013. Her vurderer Sundhedsstyrelsen, at "der ved tilsynet samlet blev fundet alvorlige fejl og mangler, som indebærer risiko for patientsikkerheden," og at "Plejecenter Lions Park Frederiksborg ikke fungerede tilfredsstillende på flere af de sundhedsfaglige områder. I det ene af plejecentrenes tre team blev der konstateret alvorlige fejl og mangler, som indebærer patientsikkerhedsmæssige risici i relation til medicinhåndteringen."
Netop håndtering af medicin er kommunen allerede opmærksom på.
"Vi har haft meget fokus på det sidste par år, og vi følger stadig op på det. Hvis det ikke er i orden, må vi have en plan. Den bliver lavet nu, og den er meget hurtigt klar," siger hun.
Afvigelserne fra Lions Park betyder blandt andet, at personalet nu skal følge instrukserne i det daglige arbejde, at de sygeplejefaglige optegnelser fores overskueligt og systematisk, at det fremgår af journalen, hvornår egen læge har gennemgået beboerens medicin, og at det fremgår, hvem der varetager beboerens helbredsmæssige interesser og i hvilket omfang.
Skanselyet "ikke helt tilfredsstillende"
På Plejecentret Skanselyet var Sundhedsstyrelsens samlede konklusion, at Skanselyet "ikke fungerede helt tilfredsstillende på enkelte af de sundhedsfaglige områder." Blandt andet beboernes ernæring var ikke på plads.
"Nogle beboere har ikke meget lyst til at spise. Men så skal der være en plan for den enkelte beboer, hvis nogen har brug for noget særligt," siger Bente Claudi.
Alle plejehjem i Hillerød Kommune har nu udarbejdet en handleplan over, hvordan der bliver rettet op på manglerne ved Sundhedsstyrelsens næste tilsyn.
Ud over Sundhedsstyrelsen, har kommunen også egne, årlige tilsyn. Derudover har kommunen også et årligt tilsyn med leverandører af personlig pleje og praktisk hjælp.