350.000 østjyder tilbydes nyt elprodukt
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen opfordrer alle til at foretage et pristjek
350.000 hustande i Østjylland får inden den 1. april et tilbud om en ny elaftale fra deres elselskab sammen med et brev fra Energistyrelsen, skriver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens portal for offentlig forbrugerinformation, Forbrug.dk.
I brevet står der, at forbrugerne fremover kan fortsætte med at købe el fra deres nuværende selskab, men de kan også købe el fra det nye forsyningspligtige selskab i deres område, Energi Nord A/S eller skifte til et helt tredje selskab.
Tjek priserne
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen opfordrer forbrugerne til selv at tjekke selskabernes priser og skifte til det billigste produkt frem for automatisk at betale for et produkt, som ikke nødvendigvis er det billigste.
Det er nemt at finde ud af, om det tilbudte produkt er konkurrencedygtigt. Elpristavlen.dk giver et overblik over elselskabernes produkter og priser. Her er det også muligt at skifte elselskab ved at oplyse aftagenummeret, der står på elregningen.
Du kan spare penge
”Langt de fleste forbrugere har hidtil købt det forsyningspligtige produkt. Nu er der en god anledning til, at forbrugerne tjekker, om de køber det billigste og mest attraktive produkt, eller om de kan spare penge ved at købe el hos et andet selskab.” siger vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Carsten Smidt.
Den 1. januar 2013 trådte nye regler i kraft. De betyder, at forsyningspligten skal sendes i udbud.
I foråret 2013 modtog omkring 1,7 millioner husstande et brev fra deres elselskab om, hvilket elselskab der havde vundet forsyningspligten i deres område.
Senest har bevillingerne i to områder i Østjylland været i udbud. De nye regler er en del af liberaliseringen af det danske elmarked. En husstand bruger i gennemsnit over 7.000 kroner om året på el.