Fortsæt til indhold

Nyt VVS-firma åbner i Galten

Rasmus Frederiksen starter nyt VVS-firma i Galte-området med fokus på energioptimering, miljøvenlige installationer og salg af kvalitetsprodukter fra anerkendte fabrikanter

Samfund
Af Jonas Wrede Hansen

Efter at have været ansat i 22 år et større VVS-firma i Aarhus synes Rasmus Frederiksen nu, at det er tid til at starte noget selv. Derfor har han startet sit eget VVS-firma, som slog dørene op i går under navnet Frederiksen VVS ApS med adresse midt i Galten by.
"Jeg har længe haft drømmen om at starte min egen virksomhed for blandt andet at kunne fokusere mere på de områder indenfor VVS-branchen, hvor jeg har mest faglig ekspertise, og endelig gik det hele nu op i en højere enhed," fortæller Rasmus Frederiksen.
Udover Rasmus Frederiksen er hans samlever Anja Koed også med i firmaet. Hun er også udlært inden for VVS og har tidligere siddet med totalløsinger inden for badeværelser. Anja fortsætter med sit eget firma inden for energioptimering og energibesparelser, som hun har haft de sidste 10 år, men kommer også til at hjælpe med i Frederiksen VVS.
”Sammen har vi mange års erfaring inden for VVS samt lysten til at prøve noget nyt og spændende sammen. Vi tror på, at kunne tilbyde Galten og omegn et seriøst VVS-firma, hvor vi vil tilbyde energirigtige løsninger samt god kundeservice," afslutter Rasmus Frederiksen.
Det nye VVS-firma har adresse på Fortevej 12 i Galten.