Vi forstår beboerne, men vi følger reglerne
De mange ødelagte el-apparater i Hedemarksvænge bliver en sag mellem forsikrings-selskaberne, siger afdelingsformand
Hos AKB har man forståelse for, at beboerne i Hedemarksvænge i Albertlund er kede af den situation, de er havnet i. Men forløbet omkring forsikringsdækning kører helt efter reglerne.
Sådan lyder svaret fra René Løfqvist, formand for afdelingsbestyrelsen i AKB Hedemarken,.
“Det er selvfølgeligt meget ulykkeligt det der er sket for de forskellige lejemål, da de føler at de ikke er skyld i det der er sket, hvilket de heller ikke er. Men man skal altid have sikret sit indbo, såfremt der sker noget i sit lejemål også selv om man ikke selv er skyld i det. Så vil ens indboforsikring altid træde ind og hjælpe de pågældende beboer”, siger René Løfqvist, der også arbejder i forsikringsbranchen.
“Skader på køleskabe og komfurer skal anmeldes til AKB Hedemarken ejendomskontoret, da disse tilhører afdelingen. Hvad angår forsikringerne, så foreligger der meget klare regler for hvad der er dækket og hvad der ikke er dækket og hvem der skal sørge for at dække sig ind ved en sådan skade. Disse regler er ens om man taler om alment boligbyggeri, privat boligbyggeri eller f.eks. ejerboligerne og husejere. Alt dette er nedskrevet i forsikringsaftaleloven.”
HFI-relæerne?
At HFI-relæerne ikke slog fra, afviser han er AKBs ansvar:
“Uheldet resulterede i at der kom overspænding på 400 V i elinstallationen, hvilket har været skyld i en kortslutning i flere af beboernes elektriske apparater. Der findes ikke nogle relæer i almindelig “husinstallation” som sikrer mod overspænding.”
Når en entreprenør foretager en skade som den nævntde den 7. april, skal flere parters forsikringsselskaber snakke sammen, forklarer René Løfqvist.
“Entreprenøren melder skaden til sit ansvarsforsikringsselskab. Boligejeren/boligselskabet melder det til sin bygningsforsikring og lejeren melder det til sin indboforsikring. Det der så kommer til at ske i praksis er følgende: Alle bygningsdele som der er blevet beskadiget bliver dækket af husejerens/boligselskabets bygningsforsikring. Det drejer sig om alt hvad der er fastnaglet til bygningen, efterfølgende gør bygningsforsikringen regres overfor entreprenørens ansvarsselskab.”
Lejeren melder herefter sit løsøre til sin indboforsikring som erstatter, jævnfør lejerens indboforsikringsbetingelser, som kan være forskelligt fra selskab til selskab, og også her efterfølgende gør regres overfor entreprenørens ansvarsforsikring.
Ingen indboforsikring?
Værst stillet er beboere uden indboforsikring, vedstår afdelingsformanden:
“For de skal selv gøre deres krav op, netop fordi de ikke har tegnet nogen forsikring, til at dække dem ind, selv om de ikke selv er skyld i skaden. Her er deres eneste mulighed for at få deres genstande erstattet, at de retter deres krav direkte mod entreprenøren, eller boligselskabet som så videresender det til sin ansvarsforsikring, som så tager stilling til hvilken erstatning beboeren kan få. Alternativ så skal man gøre civilt søgsmål mod entreprenørens forsikringsselskab. For de skal i hvert enkelt tilfælde tage stilling til om deres kunde er ansvarligt for den opstået skade eller ej, mest sandsynligt så vil det entreprenørens selskab som skal ind og vurdere om der foreligger et ansvar.”
due