Fortsæt til indhold

Fatma Øktem i praktik hos Krifa

Folketingspolitikeren Fatma Øktem er på turne rundt i landet

Samfund
Camilla Olesen

Venstres folketingspolitiker Fatma Øktem har netop været på besøg hos Krifa i det nordlige Aarhus.
Her tilbragte hun en hel dag i selskab med jobkonsulenter og ledige. Og hvorfor gjorde hun så det?
“Jeg er på turne for at besøge virksomheder og se, hvad der bliver gjort for at hjælpe de ledige. Jeg vil gerne undersøge, hvordan det er at være ledig, også set i lyset af den beskæftigelsesreform, der er på vej,” siger Fatma Øktem, der bor i Tilst, når hun ikke er på Christiansborg.
Dagen hos Krifa bød blandt andet på kursus om jobsøgning og cv, medlyt på samtaler med jobrådgiver og samtaler med de ledige.
“Vi politikere har jo de bedste intentioner, når vi lovgiver, men hvordan ser det ud i den virkelige verden?”
“Jeg synes, det er vigtigt også at se den her sag fra de lediges side,” siger Fatma Øktem, der tidligere var privat jobkonsulent i Aarhus.

Tanker med hjem

Efter besøget hos Krifa har den aarhusianske politiker fået en masse gode ting med sig hjem i rygsækken, og flere konkrete områder, som hun vil have fokus på.
“Jeg vil blandt andet arbejde videre med især de unge og arbejdsløsheden blandt dem og undersøge, hvad vi kan gøre i fremtiden,” fortæller Fatma Øktem.

Føling med tingene

Hun synes, det er enormt vigtigt, at folketingspolitikerne ikke blot sidder på borgen og beslutter en masse for borgerne, for det handler om, hvordan de enkelte love påvirker borgerne
“Jeg bruger meget tid på at komme ud i virkeligheden. Jeg har for eksempel også været en hel dag på et bordel og været ude på gaden om natten, da det handlede om kriminalitet,” fortæller Venstre-politikeren og fortsætter:
“Der kan ske meget, fra vi har vedtaget noget, til det rammer borgerne. Det kan se helt anderledes ud hos dem, og derfor er jeg så optaget af at komme ud. Jeg forsøger at gøre det så meget som overhovedet muligt, også selv om det tager lang tid.”
På turneen har hun fokus på to ting - nemlig at besøge forskellige virksomheder for at se, hvad deres behov er, og hvilke udfordringer de har samt hvilken indsats, der bliver ydet overfor de ledige.