Fortsæt til indhold

Mange vovede pelsen i går lørdag

Anden etape af den populære hundeskov i Hammel blev indviet lørdag eftermiddag.

Samfund
Erling Baastrup

Det vrimlede med hunde og deres mennesker, da en tredobling af den kun et halvt år gamle hundeskov i Hammel over for Vestas, skulle fejres.
Baggrunden er dels, at man gerne vil have lidt flere forskellige muligheder for hundene, og dels, at hundeskoven selv her i vintertiden har haft for lille kapacitet. Det sidste hænger ikke mindst sammen med, at der også kommer hunde fra de større byer for at nyde roen i Hammel.

Så var der dalmatiner til alle - og godbidder til hundene.

Vandhundene på vej

I sin tale kunne en glad næstformand, Henrik Tofte, glæde sig over det nuværende resultat, men han glæder sig også til, at det mudrede vandhul bliver renset op, så hundene får en badesø.
Næstformanden kunne også konstatere, at med kreativ tankegang og politisk velvilje kan man komme langt.

Ruddi åbner den udvidede hundeskov ved at ”bide snoren over”.

Roser på Facebook

Indvielsestalen blev som første gang holdt af borgmester Nils Borring, der ud fra tilkendegivelserne på facebook-gruppen kunne glæde sig over, at der kommer så mange rosende ord til kommunen. Han kunne konstatere, at rosen her for et så lille projekt sagtens kunne hamle op med den, som kommunen har fået for halprojekterne til de mange millioner.
”Dette projekt flugter med kommunens frivillig-politik. Vi har her ramt noget af det rigtige,” sagde Nils Borring.
Den røde ”snor” fra slagteren blev spist over af hunden Woody. Senere kunne de fremmødte spise kage klædt ud som en dalmatiner.

Fra venstre formanden Rikke Nordhøj, borgmester Nils Borring og næstformand Henrik Tofte.
Dannie og hund var glade for dagen.
Borgmester Nils Borring takkede for den store ros, kommunen får.
Mange mødte op denne kølige eftermiddag.
Godt at være fri sammen med kammeraterne af diverse størrelser.