Fortsæt til indhold

Han har konstant smerter, og behandlingen koster 150.000 kroner

Stor støttemiddag for at hjælpe Jamie. Frivillige kokke kommer fra Jylland. Du kan også hjælpe

Samfund
Jesper Kappel

Den 23. januar er der lækker mad for alle pengene. Denne dag er der nemlig støttemiddag i forsamlingshuset på Byvej for at hjælpe med at skaffe penge til behandlingen af 4-årige Jamie fra Frederikssund. Han lider af en svær form for børneeksem, der betyder, at han hele tiden har smerter og kløe.
"Der skal ikke meget til for at hjælpe. Jeg kan sagtens rive en weekend ud af kalenderen for at hjælpe andre og for at hjælpe Jamie," siger Mads Bjerre, der er en af de fire kokke fra Jylland, der kommer frivilligt for at lave mad til støttemiddagen.
Djmilla Johansen, der er Jamies mor, har siden Jamie var seks mådender forsøgt at finde en behandling, der kan helbrede ham. Det sidste tilbud læger og hospitaler i Danmark kan tilbyde er en kemobehandling. Det har Djamilla Johansen sagt nej til, fordi bivirkningerne kan være meget voldsomme, og ingen kan heller garantere, at det hjælper. Hun har med hjælpe fra en apoteker i Frederikssund fundet frem til en klinik i Frankrig, der er specialiseret i at behandle mennesker med den slags sygdom, som Jamie har. Behandlingen koster 150.000 kroner. Det er penge, som familien ikke selv kan skaffe, og derfor er familien og venner gået i gang med en indsamling.

En halv time

"Jeg tror, det ligger i tiden, at folk gerne vil hjælpe andre. Jeg hørte om dette projekt gennem én, jeg kender, som også hjælper indsamlingen. Og jeg sagde straks ja. Jeg skrev ud til mit kokke-netværk og en halv time efter, var der tre andre kokke, der havde sagt ja til at hjælpe," fortæller Mads Bjerre.
Den 23. januar vil de fire kokke byde på en menu med tre eller fire retter. Det vil være finere mad, men det er endnu ikke fastlagt, hvad det skal være. Menuen vil koste omkring 300 kroner, og alle pengene, minus det som råvarerne koster, vil gå til indsamlingen. Der bliver mulighed for at købe drikkevarer i baren, frivillige tjenere er klar til at servicere, en DJ er fundet, og man arbejder på at finde et band, der vil give en koncert denne aften.

Mindst 25.000 kroner

Allerede nu er der folk, der har købt billetter til middagen uden at de ved, hvad middagen kommer til at bestå af, og uden der er reklameret.
"Det er jo fantastisk. Mit mål er, at vi skaffer 25.000 kroner denne aften. Det tror jeg på," siger Mads Bjerre.
Der er plads til i alt 80 gæster til denne middag

Du kan også hjælpe

Indsamlingen har lavet en facebook-gruppe, hvor du kan få flere indformationer om middagen. Gruppen hedder: Hjælp Jamie Til Behandling I Frankrig. Her kan du også følge med i de andre projekter, der er i gang for at samle penge ind.