Fortsæt til indhold

Stærk video vækker vrede blandt hundeejere

Hundeejere i Birkerød kan ikke genkende anklagerne med de 'løse hunde der angriber og skambider får', efter stærk video

Samfund
Af Peter Mailand

Selvom luften i øjeblikket er mild, så er der kold luft imellem folk, der lufter hunde ved Sjælsø i Birkerød og Michael Larsen, der bor ved Sjælsø i Birkerød, hvor han har 120 får gående på græs.
Michael Larsen optog fornylig en video med et får, der var blevet skambidt af en løsgående hund, og fåret døde efterfølgende af sine kvæstelser.
Men siden har Rudersdal Avis modtaget flere henvendelser fra hundeejere i området der ikke kan genkende billedet af løsgående hunde i området, der angriber fårene på Michael Larsens arealer.
Én af dem er Niels Onat, der ofte lufter sin hund i området.
"Jeg mødte nogle fra golfklubben i går, og der var ingen blandt dem jeg snakkede med, som kunne genkende Michael Larsens historie. Michael Larsen er på kant med alle herude både naboer og hundeejere i området, men han står ret alene. Han har en anden agenda," siger han.
Niels Onat sår også tvivl om den video som Michael Larsen har optaget på sin mobiltelefon.

Vækker undren

"Jeg undrer mig over, at fåret er blevet bidt i lysken for, hvis det var en løsgående hund, så ville den jo gå efter struben," siger han.
I Rudersdal Avis tidligere på ugen kritiserede Michael Larsen hundeejerne i området for at blæse på reglerne, med at holde hunde i snor og fortalte, at han 'mindst én gang om måneden' oplevede, at han måtte stoppe en løsgående hund inden den angreb på hans får.
Til det siger Niels Onat.
"I starten synes jeg da også, at det lød plausibelt, men efterhånden som jeg snakker med folk herude, så lyder det helt urealistisk. Hvis der var en hund, der var gået til angreb på et får - eller bare var i nærheden af det, så ville andre vi andre hundejere, jo hurtigt få det at vide. Men jeg har aldrig ikke hørt om nogen episoder, hvor det er gået galt eller bare har været i nærheden af det," siger han og tilføjer:
"Jeg lader ikke min hund løbe frit rundt, hvor han har får, eller hvis der er andre i nærheden. Bare jeg ser nogle andre, så kalder jeg den til mig," siger han.
Niels Onat mener, at er det 'en gammel sag', der nu kører igen.
"Det er jo ikke første gang, han kommer med det her. Michael Larsen har i årevis haft sin egen agenda, og har flere gange været på kant med både naboer og hundeejere i området. Han føler han skal bestemme over alle andre i området," siger han.

Hundeejere i Birkerød kan ikke genkende anklagerne med de 'løse hunde der angriber og skambider får'.